Wiadomości z Zabrza

Co z Ikeą w Zabrzu? Miała powstać w 2019 roku

 • Dodano: 2019-07-10 10:45

Temat Ikei w Zabrzu powraca jak bumerang. Inwestycja miała powstać na 25 ha działce leżącej w pobliżu Drogowej Trasy Średnicowej, w rejonie ulic Lompy i Skargi. W lipcu ubiegłego roku okazało się, że jej budowa stanęła pod znakiem zapytania. Inwestor, czyli Ikea Centres, uspokajał jednak, że z przedsięwzięcia nie zrezygnuje. Minął rok. Jak sytuacja wygląda obecnie?


Przypomnijmy, że firma Inter Ikea Centre Polska S.A. w 2014 roku za 22 mln zł kupiła działkę w Zabrzu. Właścicielem terenu było miasto i Skarb Państwa. Budowa sklepu miała się rozpocząć w czwartym kwartale 2017, a dobiec końca w czwartym kwartale 2019 roku. W 2016 szwedzki koncern zapowiadał, że zakupy zrobimy tutaj już 2019 roku. W grudniu 2017 roku ogłoszono nawet przetarg na przebudowę układu drogowego.

W połowie lipca 2018 roku przedstawiciele inwestora potwierdzili to, o czym w Zabrzu plotkowano od dawna. Inwestycja, którą pierwotnie planowano, nie powstanie. 8 sierpnia do magistratu wpłynęło pismo wysłane przez przedstawicieli IKEA Centres wyjaśniające przyczyny wstrzymania prac budowlanych w Zaborzu, na terenie działki znajdującej się w bliskim sąsiedztwie DTŚ. Poinformowano, że konieczne jest ponowne przeanalizowanie inwestycji i dostosowanie projektu do zmieniających się warunków rynkowych. 


W ubiegłym roku opublikowaliśmy oświadczenie inwestora, w którym czytamy:


- Przyczyną decyzji Komitetu Inwestycyjnego IKEA Group o wstrzymaniu realizacji projektu budowy centrum handlowego w Zabrzu, jaka została podjęta w czerwcu br., były dynamiczne zmiany, jakie następują w sektorze handlu detalicznego na świecie i w Polsce oraz bardzo istotny wzrost kosztów usług budowlanych.


Okazało się, że niespodziewanie wzrosły koszty zarówno materiałów budowlanych, jak i wynagrodzenia pracowników. 


- Szacujemy, że [...] we wrześniu będziemy dysponowali pierwszymi wnioskami dotyczącymi możliwości alternatywnego projektu. W najbliższym czasie podejmiemy także działania projektowe optymalizujące układ komunikacyjny, na którego realizację Urząd Miasta w Zabrzu otrzymał decyzję ZRID. [...] Jesteśmy świadomi zobowiązań wynikających z umów zawartych z Urzędem Miasta, liczymy na dobrą współpracę z władzami lokalnymi w tym zakresie – wyjaśniano rok temu.


W międzyczasie przeforsowano też niedziele niehandlowe, co przekłada się na duże straty właścicieli sklepów mieszczących się w galeriach handlowych. Zapowiadano jednak, że ostateczna decyzja zostanie podjęta w 2019 roku. Miesiące mijały, a o śmiałej decyzji budowy Ikei w Zabrzu niemal zapomniano.

Plany były potężne. Sklep Ikea zintegrowany z centrum handlowym z ok. 125 sklepami, tereny rekreacyjne, amfiteatr, plac zabaw, ścieżki rowerowe, skatepark czy restauracja – projekt wyglądał zachęcająco. Po kilkunastu miesiącach zdecydowano się na jego znaczne "odchudzenie". Niestety, plany nie doczekały się realizacji, choć inwestor nadal posiada pozwolenie na budowę, w tym przebudowę układu drogowego.

Dziś wiadomo, że inwestycja w pierwotnie zakładanym kształcenie nie powstanie. Jak będzie wyglądała i czy w ogóle coś tu powstanie? Magistrat zapewnia, że Ikea Centres nie wycofała się z inwestycji. Ma ona jednak zostać zmodyfikowana. Wykonano już m.in. prace związane z przepięciem sieci wysokiego napięcia. 

- W dniu 14.06 w ratuszu odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami firmy IKEA. Tematem rozmów była przyszłość planowanej w  naszym mieście inwestycji. Przedstawiciele firmy IKEA przedstawili pani prezydent powody zmiany dotychczasowych planów. Realizując swoje zobowiązania, firma przystąpiła do urządzenia zieleni na terenie przyszłej inwestycji - informuje Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Kiedy ruszą prace budowlane? Tego nie wiadomo.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Antoni

  Powstanie i budowa IKEA oczywiście jest pomysłem,jednak właściciel za takie pozwolenie na budowę i miejsce musiał nieźle zapłacić wiadomo komu...

 • Maja

  Ucieszyłam się, że powstanie IKEA w Zabrzu. Radość była wielka. Czekam i czekam ....

 • Piotr

  Właśnie zaczynają budowę IKEA w Szczecinie :))))

 • Damian

  Hehehe,tereny zielone???? Chyba teren wysypiska śmieci. Był któryś z zabrzanskich urzędników tam kiedykolwiek???

 • Sobik

  No i co znowu te same sklepy by były co wszędzie nie warto nigdzie jechać bo wszędzie te same marki nuda panie nuda.

 • IKEŁA

  O jakich markach mówisz skoro mowa o IKEA? :) Akurat jeden sklep IKEA w Katowicach na cały praktycznie GOP, powoduje, że trudno normalnie robić tam zakupy.

 • Yorg

  IKEA ze swoim podejściem do pracowników niech się lepiej wyniesie z Zabrza. Niech robią tęczowe interesy u siebie.

 • Natalia

  Czemu tak sądzisz

 • Zabrzanin

  I bardzo dobrze! Zostanie nam teren zielony, którego ubywa. Popieram wypowiedź Yorga. Nie potrzebujemy firm w Polsce, które promują i finansują nienormalność, niemoralność w normalnym polskim społeczeństwie!

 • Michal

  Nikt nie chce ponosić strat - Centra Handlowe Umierają a wolne niedziele ostatecznie dobiły temat. Jeśli Trend się utrwali to nawet przywrócenie pracujących niedziel w Handlu nic nie pomoże. Budowa Kolejnego centrum handlowego w takich warunkach społeczno-prawnych jest pozbawiona ekonomicznego uzasadnienia.

 • kol 35

  A to ciekawe bo w innych miastach ogromne centra handlowe powstaja - niedawne otwarcie Libero Katowice , kolejna duza inwestycja w Bielsku Bialej , Tychach - Sadze ze rozwiaznie jest proste- Niehandlowe niedziele nie kumuluja strat a tylko lekko obnizaja dochód , zysk sklapu.

 • Łucja

  Szkoda. Liczyłam jednak, że Ikea u nas powstanie :(

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.