Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Co z Ikeą w Zabrzu? Miała powstać w 2019 roku

 • Dodano: 2019-07-10 10:45

Temat Ikei w Zabrzu powraca jak bumerang. Inwestycja miała powstać na 25 ha działce leżącej w pobliżu Drogowej Trasy Średnicowej, w rejonie ulic Lompy i Skargi. W lipcu ubiegłego roku okazało się, że jej budowa stanęła pod znakiem zapytania. Inwestor, czyli Ikea Centres, uspokajał jednak, że z przedsięwzięcia nie zrezygnuje. Minął rok. Jak sytuacja wygląda obecnie?


Przypomnijmy, że firma Inter Ikea Centre Polska S.A. w 2014 roku za 22 mln zł kupiła działkę w Zabrzu. Właścicielem terenu było miasto i Skarb Państwa. Budowa sklepu miała się rozpocząć w czwartym kwartale 2017, a dobiec końca w czwartym kwartale 2019 roku. W 2016 szwedzki koncern zapowiadał, że zakupy zrobimy tutaj już 2019 roku. W grudniu 2017 roku ogłoszono nawet przetarg na przebudowę układu drogowego.

W połowie lipca 2018 roku przedstawiciele inwestora potwierdzili to, o czym w Zabrzu plotkowano od dawna. Inwestycja, którą pierwotnie planowano, nie powstanie. 8 sierpnia do magistratu wpłynęło pismo wysłane przez przedstawicieli IKEA Centres wyjaśniające przyczyny wstrzymania prac budowlanych w Zaborzu, na terenie działki znajdującej się w bliskim sąsiedztwie DTŚ. Poinformowano, że konieczne jest ponowne przeanalizowanie inwestycji i dostosowanie projektu do zmieniających się warunków rynkowych. 


W ubiegłym roku opublikowaliśmy oświadczenie inwestora, w którym czytamy:


- Przyczyną decyzji Komitetu Inwestycyjnego IKEA Group o wstrzymaniu realizacji projektu budowy centrum handlowego w Zabrzu, jaka została podjęta w czerwcu br., były dynamiczne zmiany, jakie następują w sektorze handlu detalicznego na świecie i w Polsce oraz bardzo istotny wzrost kosztów usług budowlanych.


Okazało się, że niespodziewanie wzrosły koszty zarówno materiałów budowlanych, jak i wynagrodzenia pracowników. 


- Szacujemy, że [...] we wrześniu będziemy dysponowali pierwszymi wnioskami dotyczącymi możliwości alternatywnego projektu. W najbliższym czasie podejmiemy także działania projektowe optymalizujące układ komunikacyjny, na którego realizację Urząd Miasta w Zabrzu otrzymał decyzję ZRID. [...] Jesteśmy świadomi zobowiązań wynikających z umów zawartych z Urzędem Miasta, liczymy na dobrą współpracę z władzami lokalnymi w tym zakresie – wyjaśniano rok temu.


W międzyczasie przeforsowano też niedziele niehandlowe, co przekłada się na duże straty właścicieli sklepów mieszczących się w galeriach handlowych. Zapowiadano jednak, że ostateczna decyzja zostanie podjęta w 2019 roku. Miesiące mijały, a o śmiałej decyzji budowy Ikei w Zabrzu niemal zapomniano.

Plany były potężne. Sklep Ikea zintegrowany z centrum handlowym z ok. 125 sklepami, tereny rekreacyjne, amfiteatr, plac zabaw, ścieżki rowerowe, skatepark czy restauracja – projekt wyglądał zachęcająco. Po kilkunastu miesiącach zdecydowano się na jego znaczne "odchudzenie". Niestety, plany nie doczekały się realizacji, choć inwestor nadal posiada pozwolenie na budowę, w tym przebudowę układu drogowego.

Dziś wiadomo, że inwestycja w pierwotnie zakładanym kształcenie nie powstanie. Jak będzie wyglądała i czy w ogóle coś tu powstanie? Magistrat zapewnia, że Ikea Centres nie wycofała się z inwestycji. Ma ona jednak zostać zmodyfikowana. Wykonano już m.in. prace związane z przepięciem sieci wysokiego napięcia. 

- W dniu 14.06 w ratuszu odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami firmy IKEA. Tematem rozmów była przyszłość planowanej w  naszym mieście inwestycji. Przedstawiciele firmy IKEA przedstawili pani prezydent powody zmiany dotychczasowych planów. Realizując swoje zobowiązania, firma przystąpiła do urządzenia zieleni na terenie przyszłej inwestycji - informuje Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Kiedy ruszą prace budowlane? Tego nie wiadomo.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Antoni

  Powstanie i budowa IKEA oczywiście jest pomysłem,jednak właściciel za takie pozwolenie na budowę i miejsce musiał nieźle zapłacić wiadomo komu...

 • Maja

  Ucieszyłam się, że powstanie IKEA w Zabrzu. Radość była wielka. Czekam i czekam ....

 • Piotr

  Właśnie zaczynają budowę IKEA w Szczecinie :))))

 • Damian

  Hehehe,tereny zielone???? Chyba teren wysypiska śmieci. Był któryś z zabrzanskich urzędników tam kiedykolwiek???

 • Sobik

  No i co znowu te same sklepy by były co wszędzie nie warto nigdzie jechać bo wszędzie te same marki nuda panie nuda.

 • IKEŁA

  O jakich markach mówisz skoro mowa o IKEA? :) Akurat jeden sklep IKEA w Katowicach na cały praktycznie GOP, powoduje, że trudno normalnie robić tam zakupy.

 • Yorg

  IKEA ze swoim podejściem do pracowników niech się lepiej wyniesie z Zabrza. Niech robią tęczowe interesy u siebie.

 • Natalia

  Czemu tak sądzisz

 • Zabrzanin

  I bardzo dobrze! Zostanie nam teren zielony, którego ubywa. Popieram wypowiedź Yorga. Nie potrzebujemy firm w Polsce, które promują i finansują nienormalność, niemoralność w normalnym polskim społeczeństwie!

 • Michal

  Nikt nie chce ponosić strat - Centra Handlowe Umierają a wolne niedziele ostatecznie dobiły temat. Jeśli Trend się utrwali to nawet przywrócenie pracujących niedziel w Handlu nic nie pomoże. Budowa Kolejnego centrum handlowego w takich warunkach społeczno-prawnych jest pozbawiona ekonomicznego uzasadnienia.

 • kol 35

  A to ciekawe bo w innych miastach ogromne centra handlowe powstaja - niedawne otwarcie Libero Katowice , kolejna duza inwestycja w Bielsku Bialej , Tychach - Sadze ze rozwiaznie jest proste- Niehandlowe niedziele nie kumuluja strat a tylko lekko obnizaja dochód , zysk sklapu.

 • Łucja

  Szkoda. Liczyłam jednak, że Ikea u nas powstanie :(

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.