Wiadomości z Zabrza

Ikea w Zabrzu jednak powstanie?

  • Dodano: 2018-08-13 12:30

Na wrzesień zostało zaplanowane spotkanie władz miasta z IKEA Centres w sprawie dalszej przyszłości budowanego na terenie Zaborza centrum handlowego pod egidą szwedzkiego koncernu.

Zgodnie z informacją UM Zabrze, 8 sierpnia na magistratu wplynęło pismo wysłane przez przedstawicieli IKEA Centres wyjaśniające przyczyny wstrzymania prac budowlanych na terenie działki w bliskim sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej, na terenie dzielnicy Zaborze. Przypominamy, że w lipcu lokalne media zelektryzowała wiadomość o wycofaniu się szwedzkiego inwestora z prac budowlanych. 

Władze miasta, reprezentowane przez prezydent Zabrza, Małgorzatę Mańkę-Szulik zaniepokojone nagłą zmianą planów przez członków IKEA Centres wystosowały pismo z pytaniem o dalsze poczynania inwestora na tym terenie. 8 sierpnia do magistratu wpłynęła odpowiedź przedstawicieli koncernu, w której czytamy:

Przyczyną decyzji Komitetu Inwestycyjnego IKEA Group o wstrzymaniu realizacji projektu budowy centrum handlowego w Zabrzu, jaka została podjęta w czerwcu br., były dynamiczne zmiany, jakie następują w sektorze handlu detalicznego na świecie i w Polsce oraz bardzo istotny wrozst kosztów usług budowlanych.

Inwestor zamierza wdrożyć projekt alternatywny:

Szacujemy, że [...] we wrześniu będziemy dysponowali pierwszymi wnioskami dotyczącymi możliwości altenatywnego projektu. W najbliższym czasie podejmiemy także dzialania projektowe optymalizujące uklad komunikacyjny, na którego realizację Urząd Miasta w zabrzu otrzymał decyzję ZRID. [...] Jesteśmy świadomi zobowiązań wynikających z umów zawartych z Urzędem Miasta, liczymy na dobrą współpracę z władzami lokalnymi w tym zakresie.

Szwedzki koncern planował budowę centrum handlowego tuż przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu. Centrum o powierzchni sprzedażowej 68 tys. mkw i ok. 130 lokalami handlowymi i usługowymi z działu mody, zdrowia i urody, sportu, a także sprzedaży RTV i AGD miało stanowić pierwszy tego typu obiekt w Polsce pod egidą IKEA. Wewnątrz miały znaleźć się - oprócz hali IKEA - także supermarket i inne marki z branży wyposażenia wnętrz. Klienci mieli również korzystać z blisko 2500 miejsc parkingowych.

Na terenie kompleksu planowano stworzyć kino sieci Helios, a wokół niego na obszarze liczącym prawie 5 hektarów miała powstać strefa rekreacyjno-rozrywkowa z boiskiem sportowym, placami zabaw czy amfiteatrem.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Yorg

    Tuż obok DTŚ - to znaczy ok. 0,8 - 1 km. A tak przu okazji podalibyście prawdziwą przyczynę wstrzymania budowy IKEI. Takie ogólniki niczego nie wyjaśniają.To tak jak w pewnej komedii: "Mocium panie w tym sposobie". A przyczyna jest jasna: zakaz handlu w niedziele i święta.

  • ja

    Zabrze, miasto galerii handlowych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również