Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Budowa Ikei w Zabrzu ruszy w sierpniu

 • Dodano: 2017-05-24 12:00

Po wielu miesiącach oczekiwań wreszcie pojawiły się konkrety – inwestor szwedzkiej sieci Ikea Centres otrzymał pozwolenie na budowę systemu drogowego i wprowadzenie zmian w sieci elektrycznej na terenie, gdzie powstanie centrum handlowe. Kompleks ma zostać otwarty z końcem 2018 roku.

Sierpień, a nie czerwiec, jak wcześniej zapowiadano – to ostateczna data rozpoczęcia robót budowlanych wokół przyszłego centrum handlowego, którego punkt centralny ma stanowić druga na Śląsku Ikea. Po otrzymaniu od wojewody śląskiego 21 kwietnia zgody z rygorem tzw. natychmiastowej wykonalności na budowę nowego systemu drogowego nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć prace budowlane. Najpierw inwestorzy muszą jednak przebudować linie wysokiego napięcia na terenie przyszłego centrum, a następnie uzgodnić z Miejskim Zarządem Dróg i Infrastruktury Informatycznej kształt zmian w planie drogowym tej okolicy. W pierwszej kolejności, przebudowy doczeka się skrzyżowanie przy ul. Wolności wraz ze zjazdem z DTŚ na Zaborzu, które ma przeobrazić się w jedno z sześciu rond, które inwestor planuje stworzyć w okolicy centrum. Pozostałe zostaną zbudowane od strony ul. Lompy.


Całkowita powierzchnia najmu wyniesie 76 300 m2 i zostanie podzielona mniej więcej w połowie na halę Ikei i część handlowo-usługową. Ne terenie centrum powstanie 125 sklepów, a na potrzeby klientów z Zabrza i całej konurbacji zostanie stworzonych blisko 2500 bezpłatnych miejsc parkingowych.


Jak czytamy w prospekcie reklamowym Ikea Centres:


– Jak część śląskich miast, Zabrze nie posiada ścisłego centrum czy rynku, wokół którego skupiałoby się życie kulturalno-rozrywkowe. Nowe centrum handlowe ma stać się takim właśnie miejscem spotkań, do którego mieszkańcy będą przyjeżdżać nie tylko na zakupy, ale także dla ciekawej oferty rekreacyjnej.


Lokalizacja nowego centrum ma być szczególnie atrakcyjna nie tylko dla zabrzan i mieszkańców aglomeracji, ale również dla przyjezdnych, także obcokrajowców. Centrum wybudowane zostanie w pobliżu Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ902), która wraz z autostradami A4 i A1, drogą krajową nr 88 oraz innymi, biegnącymi w kierunku Warszawy, Krakowa i Bielska-Białej tworzy dobrą sieć połączeń między największymi miastami konurbacji górnośląskiej. Inwestorzy widzą w tym miejscu szanse na znaczne urozmaicenie dostępnej w okolicy oferty handlowej, gdyż codziennie DTŚ na trasie Katowice-Gliwice przemieszcza się blisko 150 tysięcy samochodów. Potencjał rozwojowy wzmacnia także bliskość najbardziej, zdaniem internautów, atrakcyjnej części Zabrza, dzielnicy Zaborze. Zdaniem specjalistów z Ikea Centres sklep szwedzkiego potentata może przyciągnąć blisko 1,6 mln potencjalnych klientów.


– W nowym centrum współgrać mają akcenty skandynawskie i lokalne (śląskie). To współbrzmienie ma być zauważalne zarówno w architekturze, jak i w szczegółach oferty, wybiegającej znacznie poza ofertę sprzedażową. Zasadniczą ideą jest połączenie w jednym obiekcie cech charakterystycznych dla obu kultur i środowisk – mówią przedstawiciele Ikea Centres.


Oprócz oferty handlowej, centrum ma posiadać przestrzeń rozrywkowo-rekreacyjną z zielenią parkową, strefą sportową, placami zabaw dla dzieci czy też miejscem do grillowania. Młodzież będzie miała możliwość korzystania ze skateparku, są szanse na stworzenie otwartego amfiteatru na potrzeby imprez kulturalnych i strefy aktywności dla psów. 


Klienci centrum będą mieli okazję korzystać z części restauracyjnej położonej nieco niżej od hali handlowej. Wybudowane zostaną, prowadzące na parking, tunel i estakada.

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji przyszłego centrum, udostępnionych przez inwestora.

Budowa Ikei w Zabrzu ruszy w sierpniu

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • rek

  Kiedy ta budowa do cholery ruszy, przecież trakcję elektryczną już przełożyli, roboty ziemne też, ukształtowanie terenu też - to o co chodzi z tym rozpoczęciem. Ale tak to jest - projektuje się dwa lata uzgadnia trzy a wykonuje za pół roku i później kary za niedotrzymanie terminu i firma na bruk.

 • leon666

  dziwne że jak na razie to nic się tam nie dzieje

 • exe

  Wprawdzie tych CH to już trochę mamy, ale co tam: niech będzie. Zawsze coś nowego. :)

 • anna

  Co artykuł z nowymi informacjami to pózniejsza data zakończenia inwestycji - dlaczego to tak dluuuugo trwa? zreszta w Zabrzu wszystko dluuugo trwa, ciagnie sie jak guma huba-buba :[

 • k33

  Fajnieee. niech sie biora juz do roboty czyli do budowy bo co chwile tylko przekladane sa terminy niestety :/ Obok jeszcze niech zbuduja Oceanarium i wogole bedzie mega!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.