Wiadomości z Zabrza

Zabrzańscy policjanci podsumowali akcję "Alkohol"

  • Dodano: 2019-07-03 11:15

Wczoraj zabrzańscy policjanci ruchu drogowego poprowadzili działania pod kryptonimem “Alkohol”.

Akcja miała na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu czy też narkotyków.

Policjanci zabrzańskiej drogówki wczoraj od 5.00 do 15.00 prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta.

Celem akcji było wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami na tzw. "podwójnym gazie”

W trakcie działań sprawdzono trzeźwości ponad tysiąc kierujących. W tracie działań udało się wyeliminować z ruchu drogowego dwóch kierujących w stanie nietrzeźwości. Trzech, którzy kierowali w stanie po spożyciu alkoholu. Policjanci ujawnili też jednego kierowcę, który prowadził pojazd pomimo orzeczonego zakazu sądowego.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Robot

    oby częściej takie akcje!!! też czasem łamię pracę, jeżdżę po coś z yanosikiem, ale nigdy po pijaku, takich ludzi należy eliminować...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.