Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Działania "Bezpieczny pieszy" na zabrzańskich drogach

  • Dodano: 2019-03-26 11:15

Policjanci zabrzańskiej drogówki prowadzą dziś akcję „Bezpieczny pieszy”.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie liczby zdarzeń z udziałem pieszych, co znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na zabrzańskich drogach.

W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystują Ruchome Stanowisko Dowodzenia, które rejestruje wykroczenia popełniane przez kierujących i pieszych użytkowników dróg.

Policjanci wzmożone kontrole w okolicach skrzyżowań będą prowadzić do 18.00
 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, oprócz codziennych kontroli drogowych policjanci cyklicznie prowadzą także różnego rodzaju działania drogowe. Jedną z takich policyjnych akcji są działania „Bezpieczny Pieszy”, które dziś do 18.00 prowadzi zabrzańska drogówka. Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Policjanci prowadzą więc wzmożone kontrole stosowania się przez pieszych do przepisów ruchu drogowego. Pod szczególnym nadzorem znajdują się jednak nie tylko piesi, ale również kierujący pojazdami. Bowiem bezpieczeństwo pieszych zależy również od stosowania się kierowców do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i wzajemnego szacunku na drodze. Wobec tego mundurowi w rejonie przejść dla pieszych oraz skrzyżowań będą m.in. sprawdzać czy piesi stosują się do sygnalizacji świetlnej i czy przechodzą przez jezdnie w wyznaczonych miejscach. Przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych tzw. „zebrę” dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać, że przejść możemy dopiero po upewnieniu się czy nadjeżdżające pojazdy zatrzymały się. Nie można wtargnąć na jezdnię, a przechodząc po „pasach” należy iść zdecydowanym krokiem nie należy zwalniać, zatrzymywać się, zawracać czy przebiegać przez przejście. Bezwzględnie należy również stosować się do nadawanej sygnalizacji świetlnej jeśli taka na skrzyżowaniu funkcjonuje. W dzisiejszych działaniach policjanci wykorzystują Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Mundurowi, którzy pełnią służbę w RSD za pośrednictwem kamer obserwują zachowanie zarówno kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie jak i pieszych. W przypadku naruszenia przepisów ruchu drogowego informują patrol, który znajduje się w okolicy skrzyżowania. Priorytetem akcji jest ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych, jak również podniesienie świadomości wśród kierujących pojazdami, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nas samych. Ryzykowne zachowania pośpiech i roztargnienie na drodze nie raz już doprowadziły do tragedii.

Mamy nadzieję, że działania zabrzańskiej drogówki pozwolą na uniknięcie zdarzeń z udziałem pieszych oraz korzystnie wpłyną na bezpieczeństwo mieszkańców poruszających się po ulicach naszego miasta.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.