Wiadomości z Zabrza

Wstrzymano prace przy ul. Goethego. Centrum przesiadkowego nie będzie [SPROSTOWANIE]

 • Dodano: 2022-04-01 07:00, aktualizacja: 2022-04-02 10:05

Mieszkańcy Zabrza już od kilkunastu dni zastanawiają się co dalej z pracami przy centrum przesiadkowym przy ul. Goethego w centrum Zabrza. Wraz z początkiem lutego br. rozpoczęto prace polegające na rozbiórce dotychczasowego dworca autobusowego, który się tam znajdował. Po wyburzeniu starych wiat przystankowych wstrzymano prace i aż do teraz ich nie wznowiono. Jak się okazało, plany się zmieniły.


[SPROSTOWANIE]

Informacja opublikowana na naszym portalu w dniu 1 kwietnia pod tytułem „Wstrzymano prace przy ul. Goethego. Centrum przesiadkowego jednak nie będzie!” była primaaprilisowym żartem. Nowe centrum przesiadkowe oczywiście powstanie!

Do końca kwietnia 2023 roku przy ul. Goethego powstanie nowoczesny obiekt z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem Park&Ride i poczekalnią. Towarzyszyć im mają dodatkowe usługi, a na dachu ma powstać ogród. Całkowita powierzchnia obiektu będzie wynosić około 10,4 tys. m2.


Co z nowym centrum przesiadkowym przy ul. Goethego?

Wczoraj (31 marca) władze Zabrza poinformowały o dużej zmianie planów co do centrum przesiadkowego w naszym mieście. Nowe centrum miało powstać do końca kwietnia 2023 roku, a koszt jego budowy miał osiągnąć 55 mln zł. Plany uległy zmianie przez niespodziewane odkrycie. Podczas prac rozbiórkowych dotychczasowego dworca autobusowego, pod chodnikami odkryto głębokie nory, w których zimują średniej wielkości gryzonie, a dokładniej susły perełkowane.

Susły perełkowane są pod ochroną, dlatego nie można niszczyć miejsc ich bytowania. Są to średniej wielkości gryzonie, w zależności od osobnika mogą osiągać od 18 do 24 cm. Wyglądem przypominają wiewiórki, jednak odróżnia je od nich zabarwienie sierści oraz długość ogona i uszu. 

Niespodziewane odkrycie podczas prac

W związku z niespodziewanym odkryciem budowa nowego centrum przesiadkowego została wstrzymana do odwołania. Zabrzańscy urzędnicy konsultowali się z wieloma ekologami i zoologami. Zgodnie z prawem nie da się przenieść gryzoni w inne miejsce.

W minioną środę 31 marca władze miasta Zabrze podjęły decyzję jak zakończyć sprawę centrum przesiadkowego. Jak przekazano, planowanego centrum przesiadkowego nie będzie, ale zamiast niego uzyskano zgodę na budowę dworca autobusowego - przypominającego starą „Belkę”. Już niedługo zostaną opublikowane wizualizacje. W planach są zatoki autobusowe, kilkanaście zadaszonych wiat przystankowych oraz około 50-centymetrowy pomnik susła.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu sprawy?

Komentarze (25)    dodaj »

 • Artur

  Prima aprilis

 • Z Zabrza mieszkam nie daleko.

  Może to prima aprilis

  • Z Zabrza mieszkam nie daleko.
   2022-04-02 00:13
  • odpowiedz
 • Nieśmieszny

  1 kwietnia. Prima aprillis. Mówi to Panu coś?

 • turek

  pod rządami MMS prima aprilis jest prawie codziennie ;)

 • B.K

  Prezydent Zabrza powinna pojechać do Gliwic i zobaczyć jak szybko buduje się dworzec autobusowy należy się od Gliwic uczyć.Zabrze obecnie to miasto które straszy mieszkam tu od 69 lat w latach 1970-1990 tetnilo życiem, sklepy restauracje kawiarnie teraz centrum to puste lokale użytkowe co się dzieje Gliwice jest obok to też Polska? Co robią władzę które wybraliśmy?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również