Wiadomości z Zabrza

Wstrzymano prace przy ul. Goethego. Centrum przesiadkowego nie będzie [SPROSTOWANIE]

 • Dodano: 2022-04-01 07:00, aktualizacja: 2022-04-02 10:05

Mieszkańcy Zabrza już od kilkunastu dni zastanawiają się co dalej z pracami przy centrum przesiadkowym przy ul. Goethego w centrum Zabrza. Wraz z początkiem lutego br. rozpoczęto prace polegające na rozbiórce dotychczasowego dworca autobusowego, który się tam znajdował. Po wyburzeniu starych wiat przystankowych wstrzymano prace i aż do teraz ich nie wznowiono. Jak się okazało, plany się zmieniły.


[SPROSTOWANIE]

Informacja opublikowana na naszym portalu w dniu 1 kwietnia pod tytułem „Wstrzymano prace przy ul. Goethego. Centrum przesiadkowego jednak nie będzie!” była primaaprilisowym żartem. Nowe centrum przesiadkowe oczywiście powstanie!

Do końca kwietnia 2023 roku przy ul. Goethego powstanie nowoczesny obiekt z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem Park&Ride i poczekalnią. Towarzyszyć im mają dodatkowe usługi, a na dachu ma powstać ogród. Całkowita powierzchnia obiektu będzie wynosić około 10,4 tys. m2.


Co z nowym centrum przesiadkowym przy ul. Goethego?

Wczoraj (31 marca) władze Zabrza poinformowały o dużej zmianie planów co do centrum przesiadkowego w naszym mieście. Nowe centrum miało powstać do końca kwietnia 2023 roku, a koszt jego budowy miał osiągnąć 55 mln zł. Plany uległy zmianie przez niespodziewane odkrycie. Podczas prac rozbiórkowych dotychczasowego dworca autobusowego, pod chodnikami odkryto głębokie nory, w których zimują średniej wielkości gryzonie, a dokładniej susły perełkowane.

Susły perełkowane są pod ochroną, dlatego nie można niszczyć miejsc ich bytowania. Są to średniej wielkości gryzonie, w zależności od osobnika mogą osiągać od 18 do 24 cm. Wyglądem przypominają wiewiórki, jednak odróżnia je od nich zabarwienie sierści oraz długość ogona i uszu. 

Niespodziewane odkrycie podczas prac

W związku z niespodziewanym odkryciem budowa nowego centrum przesiadkowego została wstrzymana do odwołania. Zabrzańscy urzędnicy konsultowali się z wieloma ekologami i zoologami. Zgodnie z prawem nie da się przenieść gryzoni w inne miejsce.

W minioną środę 31 marca władze miasta Zabrze podjęły decyzję jak zakończyć sprawę centrum przesiadkowego. Jak przekazano, planowanego centrum przesiadkowego nie będzie, ale zamiast niego uzyskano zgodę na budowę dworca autobusowego - przypominającego starą „Belkę”. Już niedługo zostaną opublikowane wizualizacje. W planach są zatoki autobusowe, kilkanaście zadaszonych wiat przystankowych oraz około 50-centymetrowy pomnik susła.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu sprawy?

Komentarze (25)    dodaj »

 • Didi

  Najpierw nalegają by przerzucić się z auta na autobus... A jak już człowiek chce jeździć autobusami to robią takie zamieszanie i problemy jeśli chodzi o przesiadki... Teraz jeszcze to.... Co im przeszkadzała stara belka miała co prawda swoje lata ale mogli wymienić wiaty czy zadaszenie a nie odrazu kopać w ziemi....

 • Kiler

  To lepiej zburzyć dworzec pkp i zrobić normalne centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia gdzie jest pkp pkm tramwaje nie daleko jeżdżą ale ludzie się cieszyli ze coś powstanie na goethego i się przeliczyli jak zawsze jedyne [...]o wychodzi ... szkoda gadać zawsze jakąś ściemę puszczą masakra ...

 • Furion

  4 trybuny też nie ma więc centrum przesiadkowe też się okroi

 • Docik

  Myślę, że kolejna fontanna będzie ok,po co Nam dworzec....śmiechu warte

 • Marek

  Najlepiej tam zrobić jeszcze jeden plac zabaw

 • Adam

  Nie ma funduszy to trzeba zwalić winę na susły. To była pochopna decyzja. Tylko się zrobił bałagan. Ciekawe co wymyślą z przystankiem w Rokitnicy.

 • Klawinska

  Może to nie susły tylko brak funduszy

 • Sandrita

  Albo brak funduszy albo susły najlepiej przeczekać co z tego wyniknie

 • Marker

  Co oni umią zrobić jeszcze jeden rezerwat albo dziurę i dworzec pod ziemią przebije do sztolni i se będziemy jeździć pod ziemią na zakupy

 • Beczka

  Jak niskie IQ trzeba mieć, żeby nabrać się na taki Prima Aprilis

 • Gość

  IQ ...hm nie chce nic mowic ale na placu budowy na Belce nic sie nie dzieje ostatnio,nawet maszyn tam rzadnych nie widac,wiec byc moze cos tam jest

 • Arielka

  Prima aprilis?

 • Jo

  Brawo pani Szulik jak zawsze wszystko się przeciąga a teraz no to mistrzostwo świata na pewno na paniom zagłosuj na następną kadencję byle by pani jeszcze postawiła pomnik szczura i deklem z haźla zamknęła niedokończony stadion Górnika.

 • Pracownik Zabrza

  Prima aprilis?W Rudzie dziś artykul o tym ze wstrzymano budowe NS z powodu szczatkow dinozaura a tu susly...bardzo to wszystko grubymi nicmi szyte

 • Pracownik Zabrza

  I co?nie mylilam sie,najpierw tam sie sprostowanie pojawilo

 • Rozbawiona Zabrzanka

  Lepiej niech za nic sie nie zabieraja. Pomnik susla

 • Tomek

  Naprawdę w to uwierzyłeś?

 • Leni 234

  Prima Aprilis i nic innego

 • Wkurzony Paweł

  Przecież to było wiadomo że władze Zabrza nie dokonają takiej inwestycji

 • Wkurzony Paweł

  Sorry dla wszystkich dałem się zrobić jak małe dziecko ale to nic nie zmienia że inwestycje w Zabrzu w stosunku do infrastruktury dróg, mieszkań,czystości małych sprzedawców małe zainteresowanie dzielnicami Zabrza zbyt mało miejsca pracy zbyt małe zainteresowaniem inwestorów Zabrzem .Za tą inwestycję dziękuję WŁADZOM ZABRZA to naprawdę dobra inwestycja dla Zabrzan.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również