Wiadomości z Zabrza

ŚUM zaleca, aby studenci zakrywali tatuaże, unikali noszenia krótkich spodni i szpilek

 • Dodano: 2021-10-21 16:30, aktualizacja: 2021-10-21 21:33

Śląski Uniwersytet Medyczny zajął stanowisko w sprawie ubioru i wyglądu studentek oraz studentów, doktorantek i doktorantów. Wydał zalecenie, w którym wskazuje, że  czyni to „w trosce o poszanowanie wizerunku Uczelni oraz kształtowanie opinii na temat osób mających wykonywać zawód publicznego zaufania”. O co chodzi?

Zalecenia ŚUM dla studentów i doktorantów

Otóż, osoby studiujące w ŚUM swoim strojem i wyglądem nie powinny naruszać zasad obyczajowości oraz kulturowych wzorców. Co to oznacza w praktyce?

Oprócz ogólnoprzyjętych zasad dotyczących dbania o higienę osobistą i czysty, schludny strój, zaznaczono m.in. że włosy nie powinny zasłaniać oczu i twarzy. Broda musi być starannie przycięta, podobnie jak i wąsy. ŚUM wskazuje też, że zalecane jest „unikanie noszenia spodni z krótkimi nogawkami, bluzek z głębokim dekoltem, spódnic krótszych niż do połowy uda i butów na wysokich obcasach”.

To nie wszystko, bowiem tatuaże powinny być zakrywane, a biżuteria ograniczona do minimum. Z kolei makijaż – stonowany. Studenci i doktoranci winni też unikać intensywnych perfum i wód toaletowych.  Ma to być odpowiedź na zarzuty związane z mobbingiem.

Studenci są oburzeni

Pismo wywołało niemałe oburzenie nie tylko w środowisku akademickim. Bardzo szybko zalecenia „wyciekły” do mediów i lotem błyskawicy obiegły Internet. Reakcja ŚUM była błyskawiczna. Uczelnia wystosowała pismo komisji tzw. antydyskryminacyjnej, antymobbingowej i zapowiedziała spotkanie z władzami uczelni, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 25 października.

- Drogie Studentki i Drodzy Studenci oraz Drogie Doktorantki i Drodzy Doktoranci! W nawiązaniu do otrzymanej korespondencji ze strony Samorządu Studenckiego SUM, a także głosów pojawiających się w przestrzeni medialnej, pragniemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się w jakikolwiek sposób urażone „Zaleceniami dotyczącymi ubioru Studentek i Studentów oraz Doktorantek i Doktorantów na zajęciach dydaktycznych, zaliczeniach i egzaminach realizowanych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach” – napisano w piśmie komisji antydyskryminacyjnej, antymobbingowej.

ŚUM rezygnuje z zaleceń

Podkreślono też, że wcześniejsze zalecenia to jedynie propozycja „i nie ma na celu ograniczenia wolności Studentów i Doktorantów SUM. Sformułowane zalecenia opierają się na dokumentach obowiązujących również w innych uczelniach wyższych”.

- W związku z negatywnym odbiorem naszej propozycji Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wobec Studentów i Doktorantów SUM na wczorajszym posiedzeniu podjęła decyzję o wycofaniu „Zaleceń dotyczących ubioru Studentek i Studentów oraz Doktorantek i Doktorantów na zajęciach dydaktycznych, zaliczeniach i egzaminach realizowanych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach” – dodano w piśmie.


Źródło: Redakcja, ŚUM,

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Gosia

  A ja jestem za...bo jako pacjentka przyszlych lekarzy takze domagam sie poszanowania mojej osoby poprzez schludny i budzacy zaufanie wizerunek przyszlego lekarza,ktoremu powierzam swoje zdrowie.Mam dosc "stylowego niechlujstwa"na ulicy, autobusie itp.i Chociaz u lekarza chce czuc sie dobrze.

 • CzarnekDebil

  Katoliban coraz bliżej, od przyszłego semestru zaczynamy zajęcia od rożańca

 • Anty dziara

  Nie każdemu jest miły obraz ubrudzonego przez tatuaże ciała.

 • zzz

  Pani profesor Jonik z Rudy śl.swoim wizerunkiem czyli fryzura makijaż ubiur wzbudzała szacunek,,tym samym okazując szacunek uczniom.Dzis niektóre z grona [...]gogicznego przedstawiają niechlujny wygląd z dziurami na nogawkach spodni.Prywatnie ich sprawa ale jaki dają przykład uczniom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.