Wiadomości z Zabrza

Seniorka z Biskupic oszukana na "policjanta". W ręce oszustów oddała 70 tysięcy

  • Dodano: 2021-05-13 08:15, aktualizacja: 2021-05-13 08:31

Policja kolejny raz prosi wszystkich, a w szczególności osoby starsze, o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” padła 11 maja 81-letnia zabrzanka, która wierząc, że rozmawia z policjantem i prokuratorem, w ręce oszustów oddała ponad 70 tys. zł.

Metoda działania jak zwykle ta sama i sprawdzona

Mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do 81-letniej mieszkanki Biskupic. W trakcie rozmowy przekonał ją, że pieniądze, które posiada, są fałszywe i muszą zostać zabezpieczone. Aby się uwiarygodnić, w trakcie rozmowy dołączyła do niego kobieta podająca się za prokuratora. Seniorka uwierzyła oszustom i zgodnie z ich poleceniem wyrzuciła gotówkę przez okno osobie, która po nią przyszła. Przestępcy zapewniali seniorkę, że za kilka godzin wrócą z pieniędzmi i będą dalej wyjaśniać sprawę. Kiedy minęła wyznaczona godzina powrotu, kobieta zadzwoniła na prawdziwą policję, aby zapytać co z jej sprawą. Wtedy dowiedziała się, że została oszukana.

Kolejny raz zwracamy się z prośbą o uczulenie osób starszych z najbliższego otoczenia i stałe przypominanie im o istniejących zagrożeniach. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon, z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również