Wiadomości z Zabrza

Kolejna ofiara internetowych oszustw straciła blisko 50 tysięcy złotych

  • Dodano: 2020-11-30 08:15, aktualizacja: 2020-11-30 08:02

Choć policja stale ostrzega przed oszustami, którzy w internecie szukają potencjalnych ofiar, to cały czas znajdują się osoby, które kuszone wizją łatwego zarobku lub wyjątkowej okazji wpadają w zastawione przez przestępców sidła. W czwartek do zabrzańskiej komendy zgłosiła się 47-letnia zabrzanka, która w wyniku działania przestępców straciła blisko 50 tysięcy złotych.

W czwartek po południu do zabrzańskiej komendy zgłosiła się 47-letnia zabrzanka, która chcąc zarobić dodatkowe pieniądze została oszukana metodą "na inwestycje w waluty, akcje i złoto". Kobieta w trakcie procesu "szkolenia" do nowej pracy zainstalowała dodatkowe oprogramowanie na swoim komputerze oraz przekazał przestępcom dane do swojego konta bankowego. Dzięki temu przestępcy mogli zaciągnąć na nią kredyty w wysokości blisko 50 tysięcy złotych.

Odzyskanie tych pieniędzy będzie bardzo trudne

Przestępcy wciąż publikują w sieci nieprawdziwe informacje o okazjach na szybki zarobek bez wychodzenia z domu. Sami szukają też potencjalnych ofiar wśród osób poszukujących pracy. Uważaj! Często wykorzystują do tego media społecznościowe. Mogą kontaktować się z Tobą telefonicznie, mailowo, lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Przekonywać do wykonania przelewów lub transakcji kartą oraz zachęcać do instalacji dodatkowego oprogramowania, które może kontrolować Twój komputer.
Wykorzystują rozmaite techniki manipulacji, aby uśpić Twoją czujność oraz podają nieprawdziwe informacje o atrakcyjnych ofertach inwestycji.

Dlatego przypominamy:

  • Nikomu nie udostępniaj swoich danych do logowania w banku oraz danych osobowych;
  • Nie podawaj danych swoich kart płatniczych;
  • Nie instaluj żadnego oprogramowania, zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy pośrednik/partner finansowy;
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do legalności inwestycji, nie bierz w niej udziału.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.