Wiadomości z Zabrza

Nie daj się oszukać podczas zakupów w Internecie

  • Dodano: 2020-12-11 06:45, aktualizacja: 2020-12-11 06:48

Od początku grudnia zabrzańscy policjanci odnotowali już 10 oszustw internetowych, których ofiarą podali zabrzanie. W obecnej sytuacji bardzo często robimy zakupy przez Internet. Bez wychodzenia z domu, wystarczy kilka "kliknięć" i upatrzone rzeczy już kupione. Często bez weryfikacji i głębszego zastanowienia przelewamy pieniądze w różnych kwotach, i nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń wynikających z kliknięcia w linki, dzięki czemu oszuści mają nieuprawniony dostęp do Twojego konta.

Wiele osób wierzy w uczciwe zamiary tych, którzy znajdują się po drugiej stronie ekranu, tymczasem środowiska przestępcze tylko czyhają na odrobinę naszej nieuwagi. Prezentujemy ku przestrodze przykłady oszusta internetowego. Osoba wystawia na różnych portalach internetowych przedmiot do sprzedaży. Zgłasza się potencjalny klient, który prowadzi rozmowę ze sprzedawcą jedynie przy użyciu zewnętrznych komunikatorów. Rzekomy klient proponuje sfinalizowanie zamówienia, poprzez płatność wysyłając link z „podstawioną” stroną, która do złudzenia przypomina znane portale aukcyjne. Jak się okazuje, na stronie pokrzywdzony musi wypełnić pola takie jak: numer karty płatniczej, datę ważności i kod zabezpieczający CVC. Dzięki pozyskanym w ten sposób, danych naszej karty, sprawca zrealizuje dowolne płatności użyciu karty pokrzywdzonego np. poza granicami kraju.

Korzystając z aukcji internetowych, portali aukcyjnych i sklepów internetowych zachowajmy rozwagę i przestrzegajmy poniższych zasad:

1. Nigdy nie udostępniaj nieznanym osobom danych takich jak numer karty bankowej, nr kodu zabezpieczającego CVV,CVC i daty ważności karty.

2. Nigdy nie autoryzuj transakcji bankowych, jeżeli ty jesteś sprzedawcą.

3. Nigdy firma kurierska nie żąda od kupującego zapłaty za nadwagę paczki, dezynfekcję itp. jest to obowiązek sprzedawcy.

4. Nigdy nie instaluj na urządzeniach mobilnych, komputerach nieznanych programów przesłanych w formie linków.

5. Nigdy nie otwieraj załączników wiadomości od nieznanych osób, które mogłyby zainfekować twoje urządzenie.

6. Jeżeli podejrzewasz, że doszło do kradzieży środków finansowych z konta, od razu powiadom infolinię banku.

Dokonując zakupów przez Internet lub telefon, kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Czytajmy dokładnie nagłówki, korzystajmy z solidnych portali aukcyjnych i kupujmy od zaufanych sprzedawców oraz sprawdzonych sklepów internetowych, które cieszą się pewną renomą i od dłuższego czasu działają na naszym rynku. Nie przestrzegając wspomnianych zasad, narażamy się na oszustwo.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.