Wiadomości z Zabrza

Pierwsza w Polsce osoba zakażona omikronem już zdrowa

  • Dodano: 2021-12-22 06:15, aktualizacja: 2021-12-22 07:56

Pierwsza w Polsce z potwierdzonym zakażeniem wariantem omikron koronawirusa – obywatelka Lesotho, która przyjechała do Katowic na szczyt cyfrowy ONZ – jest już zdrowa. Uzyskała dwa ujemne wyniki testów, w środę będzie mogła wrócić do domu.

Omikron w Polsce

"Dzisiaj kobieta uzyskała drugi negatywny wynik. Jutro zostanie zwolniona z izolacji i będzie mogła wrócić do domu" – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

O pierwszym przypadku wystąpienia wariantu omikron Ministerstwo Zdrowia poinformowało 16 grudnia. Zdiagnozowano go u uczestniczki szczytu cyfrowego ONZ, który odbywał się z udziałem uczestników z całego świata w dniach 5-10 grudnia. Obowiązywały tam rygorystyczne procedury sanitarne - aby osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, należało przedstawić paszport covidowy, z kolei w ostatnim dniu szczytu wszyscy przechodzili testy.

W przypadku trojga uczestników szczytu wynik testu był pozytywny, a ze względu na zagrożenie nowym wariantem koronawirusa zdecydowano się poddać te próbki sekwencjonowaniu w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Procedura ta pozwala stwierdzić, z którym wariantem koronawirusa mamy do czynienia. W przypadku Lesothanki okazało się, że to omikron. Kobieta przebywa w izolatorium w Myszkowie, cały czas czuła się dobrze.

"Co ciekawe, dwaj inni cudzoziemcy, u których potwierdzono zakażenie innymi wariantami koronawirusa, nie uzyskali jeszcze podwójnych ujemnych wyników testów, więc na razie pozostają w izolacji" – poinformowała Alina Kucharzewska.

Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono 1650 nowych zakażeń koronawirusem

Zmarły 104 osoby – najwięcej w obecnej, czwartej fali pandemii. 79 z nich miało choroby współistniejące, 25 odeszło tylko z powodu COVID-19. Na 3341 łóżek przeznaczonych w szpitalach regionu na potrzeby zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji zajęte jest obecnie 2700, a na 286 łóżek respiratorowych pacjenci korzystają z 258. Spore obłożenie notują też dziecięce oddziały covidowe, a pełne – szpital tymczasowy w Pyrzowicach. (PAP)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również