Wiadomości z Zabrza

Laboratorium Kardio-Med Silesia ponownie może wykonywać testy na obecność koronawirusa

  • Dodano: 2020-04-27 10:30

Laboratorium w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu (Śląskie), które w ub. tygodniu zostało przez resort zdrowia zawieszone w wykonywaniu testów na obecność koronawirusa, pozytywnie przeszło tzw. walidację i może ponownie przeprowadzać testy - podała placówka.

- Pragniemy poinformować, iż pozytywnie dla nas zakończyła się walidacja Laboratorium COVID-19 KMS przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W wyniku przeprowadzonej weryfikacji potwierdzono prawidłowość podejmowanych przez nas działań diagnostycznych - podał w Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia na swojej stronie internetowej.

- Niniejsza informacja została przekazana do Ministerstwa Zdrowia i decyzją pana ministra zdrowia Prof. Łukasza Szumowskiego, nasze Laboratorium COVID-19 KMS zostało odwieszone, co oznacza, że od dnia dzisiejszego wracamy do grupy akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia laboratoriów wykonujących testy genetyczne w kierunku diagnostyki koronawirusa - czytamy w informacji, podpisanej przez prezesa placówki Adama Konkę.

W miniony wtorek Ministerstwo Zdrowia zawiesiło zabrzańskie laboratorium w wykonywaniu testów i nakazało przekazać zbadane próbki do weryfikacji przez Państwowy Zakład Higieny. Miało to związek – jak wyjaśniał rzecznik resortu – z dość dużą liczbą błędnych testów. Te fałszywie dodatnie wyniki spowodowały zakłócenia w pracy dwóch śląskich szpitali – w Jastrzębiu-Zdroju i Katowicach - które czasowo wstrzymały przyjęcia pacjentów.

Jak w miniony piątek informowało PAP Ministerstwo Zdrowia, Państwowy Zakład Higieny podjął weryfikację przeprowadzanych w Zabrzu badań na obecność koronawirusa, badając zarówno próbki dodatnie jak i ujemne. Resort zapowiedział dalsze decyzje po zakończeniu procesu walidacji. Przedstawiciele zabrzańskiej placówki podziękowali Ministerstwu Zdrowia i PZH za sprawne przeprowadzenie kontroli.

- Chciałbym bardzo podziękować Dyrekcji i Pracownikom Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowemu Zakładowi Higieny za bardzo sprawne przeprowadzenie procesu weryfikacyjnego oraz Panu Ministrowi Zdrowia Prof. Łukaszowi Szumowskiemu i Kierownictwu Ministerstwa Zdrowia za bardzo dynamiczne i sprawne przeprowadzenie niniejszego procesu weryfikacyjno–walidacyjnego naszego Laboratorium COVID-19 KMS - napisał prezes Adam Konka.

Jak informowało w piątek PAP Ministerstwo Zdrowia, proces weryfikacji próbek, któremu poddano zabrzańskie laboratorium, ma charakter wspierający dla laboratoriów, które otrzymują wskazówki, w jaki sposób rozstrzygać pojawiające się wątpliwości, zgodnie z założeniem systematycznej kontroli i poprawy jakości. Informacje w protokole identyfikują rozbieżności w wynikach, określają prawdopodobną przyczynę i wskazują metody działania w takich sytuacjach.

Po zawieszeniu zabrzańskiego laboratorium pulę wykonywanych przez nie badań rozdysponowano między cztery inne laboratoria w woj. śląskim – dwa działające w Katowicach, a także w Sosnowcu i Gliwicach.

Wcześniej, po informacji o podaniu przez zabrzańskie laboratorium fałszywie dodatnich wyników na obecność koronarirusa, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia wydał oświadczenie, w którym poinformował, że placówka wdrożyła procedury kontrolne w związku z wydaniem jastrzębskiemu szpitalowi wyników "dodatnio wątpliwych". Tłumaczył, że w ostatnich dniach wpłynęło znacząco więcej próbek do przetestowania niż wynoszą możliwości laboratorium, a część z nich miała być przebadana natychmiast.

- W dniu 18 kwietnia br. były przeprowadzone prace na pierwszym etapie w tzw. strefie brudnej, gdzie w wyniku przeprowadzonej wewnętrznej kontroli stwierdzono możliwość przeniesienia zakażonego materiału biologicznego z rozszczelnionego pojemnika – +wymazówki+ (...) - napisano wówczas w oświadczeniu.

Według przekazanych w niedzielę po południu danych sanepidu, w woj. śląskim zakażanie koronawirusem potwierdzono dotąd u 1887 osób; od rana przybyły 53 nowe przypadki. Zmarło 94 chorych, a 210 wyzdrowiało. Wśród tych, u których zakażenie potwierdzono w ostatnim czasie, są mieszkańcy Czeladzi, Jaworzna, Katowic, Rybnika, Bierunia, Lublińca, Częstochowy, Żor, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia, Wisły, a także okolic Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żywca, Gliwic i Pszczyny.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.