Wiadomości z Zabrza

Policjanci wzmacniają grupę SPEED

  • Dodano: 2020-04-27 08:15, aktualizacja: 2020-04-27 08:07

Trwający stan epidemii przełożył się na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego oraz ogólny duży spadek zdarzeń drogowych.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o najpoważniejszych zdarzeniach – tych, w których osoby poniosły śmierć. Na śląskich drogach do 23 kwietnia br. doszło już do tej samej liczby wypadków śmiertelnych, co w ciągu całego kwietnia 2019 roku.

Znacząco wzrosła także liczba praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości

Prędkość zabija – to wiedzą wszyscy. Aby zatrzymać kierowców z „ciężką nogą”, zanim spowodują wypadek, do policyjnej specgrupy SPEED dołączyli kolejni policjanci, a liczba patroli drogowych została zwiększona.

Mniej pojazdów na drogach i niższa prawie o połowę ogólna liczba zdarzeń w ruchu drogowym – tak w dobie walki z epidemią koronawirusa wyglądają ostatnie tygodnie na drogach Śląska. Niestety nie w każdym analizowanym obszarze. Martwi odsetek najpoważniejszych zdarzeń – tych ze skutkiem śmiertelnym. Od 1 do 23 kwietnia na drogach województwa śmierć poniosło już tyle samo osób, co w całym kwietniu roku ubiegłego. Zdecydowana większość zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym nastąpiła na skutek uderzenia pojazdu w przeszkodę (barierę energochłonną, drzewo, budynek), a nie jak to mam miejsce w przypadku dużego natężenia ruchu, wskutek zderzenia się pojazdów. Nim doszło do najechania na przeszkodę, kierujący tracili panowanie nad pojazdem w wyniku niedostosowania prędkości (czyli mówiąc najprościej - jechali zbyt szybko).

O tym, że jeździmy szybciej, świadczą liczby: w tym miesiącu tylko do 23 kwietniu zatrzymanych zostało 267 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. W kwietniu ubiegłego roku tego typu przypadków było 140. Policjanci grupy SPEED stanowią ok. 5% ogółu policjantów ruchu drogowego. Pomimo tego w marcu br. zatrzymali prawie połowę spośród wszystkich praw jazdy zatrzymanych za wspomniane niestosowanie się do obowiązujących limitów prędkości. Wynika to z charakteru zadań ich służby - policjanci z grupy SPEED zwalczają agresywne i niebezpieczne zachowania na drogach, a jednym z jego przejawów jest znaczne przekraczanie prędkości, które może być zagrożeniem dla innych. Ponieważ problem prędkości na drogach nie maleje, podjęto decyzję o zwiększeniu liczby policjantów i policyjnych patroli pełniących służbę w ramach działań policyjnej grupy SPEED. Obecnie w grupie SPEED, poza policjantami komend miejskich i powiatowych oraz komisariatu autostradowego, spotkać będziemy mogli również mundurowych drogówki komendy wojewódzkiej.

Pędził ponad 200 km/h

Jeden z przykładów ich działań miał miejsce w miniony czwartek. Policjanci z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach wchodzący w skład specgrupy SPEED pełnili służbę między innymi na śląskim odcinku autostrady A4. Około 9.25 na A4 w Rudzie Śląskiej zauważyli osobowe audi, którego kierujący znacznie przekroczył ograniczenie prędkości. Chociaż na tym odcinku drogi można rozpędzić się do 140 km/h, mężczyzna za kierownicą osobówki miał na liczniku ponad 200 km/h. W chwili pomiaru poruszał się z prędkością aż 201 km/h. Jego zbyt szybką jazdę zakończyli policjanci grupy SPEED. Za wykroczenie kierujący został ukarany 500-złotowym mandatem, a na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych.

ZOBACZ NAGRANIE

Apelujemy o zdrowy rozsądek na drodze – to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną niebezpiecznych, a często tragicznych wypadków drogowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również