Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Koronawirus - w życie weszły przepisy specjalne

 • Dodano: 2020-03-10 09:15

Do 17 wzrosła w poniedziałek liczba potwierdzonych w Polsce przypadków zakażeń koronawirusem.

Od 8 marca obowiązuje też w naszym kraju specustawa, która ma pomóc w walce z epidemią.

GIS apeluje o unikanie imprez masowych oraz zaniechanie podróży, ważny komunikat opublikował NFZ

Od niedzieli 8 marca w Polsce obowiązują nowe przepisy - Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa daje m.in. ministrowi zdrowia, szpitalom i wojewodom dodatkowe możliwości działania w celu zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Regulacja wprowadza nowe pojęcia jak: strefa zero, strefa buforowa, strefa zagrożenia, zagrożony obszar, miejsce kwarantanny. Ponadto redefiniuje pojęcie sytuacji kryzysowej. Stanowi ona, że osoby, które chorują na chorobę zakaźną lub są o nią podejrzane, mogą podlegać obowiązkowi hospitalizacji. Natomiast wszystkie osoby, które miały styczność z takimi chorymi, podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, nie dłużej jednak niż przez 21 dni od dnia styczności. Decyduje o tym sanepid.

Ważny komunikat opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia

Zapewnił w nim, że wszyscy pacjenci, nie tylko ci przewlekle chorzy, mogą skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym przez telefon, online lub za pomocą innych środków łączności i tym samym ograniczyć konieczność wychodzenia z domu.

Z powodu wzmożonej aktywności wirusów, konsultanci bezpłatnej infolinii NFZ, działającej całą dobę, pod numerem 800 190 590, przekazują pacjentom kontakty do placówek podstawowej opieki zdrowotnej udzielających teleporad medycznych. Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać: zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę, a także jeśli będzie taka potrzeba - sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje unikanie uczestnictwa w imprezach masowych oraz zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. GIS zarekomendował też odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

PRZYPOMINAMY! Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: tel. 800 190 590.

WARTO PAMIĘTAĆ! Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na stronie MINISTERSTWA ZDROWIA.

Koronawirus - w życie weszły przepisy specjalne

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • kula

  koronawirus powinien uswiadomc mieszkańcom Zabrze ze Urzad Miasta i cała zgraja miejskich urzedników jest nikomu do niczego niepotrzebna

 • Patrycja

  Niemoge dostać recepty na przewlekłą chorobę to jest cyrk wszędzie mnie odsylaja

 • Antoni

  napisz jaki to lek , postaram się pomóc.

 • trojan

  o ciuu... i co teraz? jaki macie pomysł na to?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.