Wiadomości z Zabrza

Koronawirus - w życie weszły przepisy specjalne

 • Dodano: 2020-03-10 09:15

Do 17 wzrosła w poniedziałek liczba potwierdzonych w Polsce przypadków zakażeń koronawirusem.

Od 8 marca obowiązuje też w naszym kraju specustawa, która ma pomóc w walce z epidemią.

GIS apeluje o unikanie imprez masowych oraz zaniechanie podróży, ważny komunikat opublikował NFZ

Od niedzieli 8 marca w Polsce obowiązują nowe przepisy - Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa daje m.in. ministrowi zdrowia, szpitalom i wojewodom dodatkowe możliwości działania w celu zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Regulacja wprowadza nowe pojęcia jak: strefa zero, strefa buforowa, strefa zagrożenia, zagrożony obszar, miejsce kwarantanny. Ponadto redefiniuje pojęcie sytuacji kryzysowej. Stanowi ona, że osoby, które chorują na chorobę zakaźną lub są o nią podejrzane, mogą podlegać obowiązkowi hospitalizacji. Natomiast wszystkie osoby, które miały styczność z takimi chorymi, podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, nie dłużej jednak niż przez 21 dni od dnia styczności. Decyduje o tym sanepid.

Ważny komunikat opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia

Zapewnił w nim, że wszyscy pacjenci, nie tylko ci przewlekle chorzy, mogą skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym przez telefon, online lub za pomocą innych środków łączności i tym samym ograniczyć konieczność wychodzenia z domu.

Z powodu wzmożonej aktywności wirusów, konsultanci bezpłatnej infolinii NFZ, działającej całą dobę, pod numerem 800 190 590, przekazują pacjentom kontakty do placówek podstawowej opieki zdrowotnej udzielających teleporad medycznych. Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać: zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę, a także jeśli będzie taka potrzeba - sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje unikanie uczestnictwa w imprezach masowych oraz zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. GIS zarekomendował też odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

PRZYPOMINAMY! Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: tel. 800 190 590.

WARTO PAMIĘTAĆ! Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na stronie MINISTERSTWA ZDROWIA.

Koronawirus - w życie weszły przepisy specjalne

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Antoni

  Antoni.Do Pani Prezydent Zabrza lub jej Zastępców.Pisałem o pandemii już na samym początku jak jeszcze tylko opanowywał Chiny,teraz mamy tą zarazę prawie na całym świeci z wyjątkiem Antarktydy,prawie na całym Świecie całej Europie i całej Polsce we wszystkich szpitalach popełniane są tragiczne błędy,które po czasie są opanowywane ale PO CZASIE !!! Dlatego może w naszym mieście Zabrzu sytuację można zmienić i dać przykład całej Polsce,Europie a może i Całemu Światu.Bezpieczeństwo w Szpitalu lub Szpitalach - tam nas leczą i dbają o nasze zdrowie,jak ich zabraknie to kto się tym zajmie !!! Siostry zakonne ? a może sami się tym zajmiemy z opłakaną perfekcją.Moim zdanie gdybym był Prezydentem Zabrza DAŁBYM PRZYKŁAD JAK TYLKO POTRAFIĘ ABY NASZE MIASTO ZASŁYNĘŁO Z TEGO JAK NALEŻY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ Z TKZ. BIERNIE CHORYMI,KTÓRZY JUŻ SĄ CHORZY NA KORONAWIRUSA ZARAŻAJĄ LECZ SAMI NIE WIEDZĄ,ŻE SĄ NOSICIELAMI TEJ PANDEMII.Jeżeli chodzi o ochronę szpitali i wejść do nich oraz zapobiec jak najlepiej przenoszenia się tej pandemii w same centrum leczenia.1. Przede wszystkim powinno być więcej ochrony wokół Szpitali,ochrony którzy myślą a nie śpią.2. Pacjenci powinni być przyjmowani przed Szpitalami , wypytani o zdrowie,zapisanie ich danych i jeżeli nie są bardzo chorzy powiadomieni o przybyciu ponownie do tego samego Szpitala po ( kwarantannie domowej przymusowej ) za dwa co najmniej tygodnie wówczas ten pacjent powinien przejść test na KORONAWIRUSA po przybyciu ponownym lub u niego w miejscu zamieszkania,,,wówczas wtedy można podjąć odpowiednie działania wobec tego pacjenta. ( jak największe dbanie o Lekarzy i Pielęgniarki !!! ).. i TAK POWINNO SIĘ TRAKTOWAĆ WSZYSTKICH KTÓRZY ZBLIŻAJĄ SIĘ DO SZPITALA W CELU LECZENIA LUB NAWET ODWIEDZIN,PONIEWAŻ NIE WIEMY CZY TEN KTOŚ JEST BIERNIE CHORY CZY ZDROWY.....nie wiemy !!!!!.jeszcze mam inne pomysły jak w najmniejszym stopniu ZMINIMALIZOWAĆ BIERNIE CHORYCH.3.Mam dosyć już patrzeć jak nie radzą sobie służby zdrowia z pewnymi BARDZO BŁĘDNYMI ZABEZPIECZENIAMI SZPITALI CZY TEŻ OŚRODKÓW ZDROWIA ,LUDZI TRZEBA UCZYĆ A NIE JAK W TELEWIZJI MÓWIĆ DO NICH BAZ ZROZUMIENIA,ONI SĄ W PANICE I DZIAŁAJĄ NIERACJONALNIE.4. Szpitale nasze otrzymały testy na koronawirusa JEDNAK PRACOWNICY SZPITALA MUSZĄ ZA NIE PŁACIĆ 80 ZŁ ZA JEDEN TEST !!!!! PARANOJA KTO JAK KTO ALE SŁUŻBY ZDROWIA ŻEBY MIAŁA PŁACIĆ!!!! NIE OTRZYMALI ŻADNEJ POMOCY OD PAŃSTWA , ŻADNYCH DOTACJI !!! A RACZEJ OD MAŁEGO NAPOLEONA BO TEN POSEŁ RZĄDZI INNI SĄ MARIONETKAMI,KTÓRE TYLKO SŁUŻĄ A POSEŁ NIBY NIE JEST WINNY , MOIM ZDANIEM NAJGORSZĄ KARĄ DLA NIEGO PO TYM CO TERAZ NAM URZĄDZIŁ Z WYBORAMI BYŁOBY ZESŁANIE LUB DEPORTACJA DO ROSJI BEZ POWROTNA DŁUGO BY TAM NIE WYTRZYMAŁ.........................

 • kula

  koronawirus powinien uswiadomc mieszkańcom Zabrze ze Urzad Miasta i cała zgraja miejskich urzedników jest nikomu do niczego niepotrzebna

 • Patrycja

  Niemoge dostać recepty na przewlekłą chorobę to jest cyrk wszędzie mnie odsylaja

 • Antoni

  napisz jaki to lek , postaram się pomóc.

 • trojan

  o ciuu... i co teraz? jaki macie pomysł na to?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.