Wiadomości z Zabrza

Klub radnych Lepsze Zabrze wnioskuje o przeprowadzenie sesji w formie wideokonferencji

  • Dodano: 2020-03-16 09:00, aktualizacja: 2020-03-16 10:06

Klub radnych Lepsze Zabrze składa wniosek do przewodniczącej Łucji Chrzęstek-Bar o zorganizowanie dzisiejszej sesji rady miasta w postaci wideokonferencji. Taka forma obrad jest proponowana przez radnych ze względu na zagrożenie koronawirusem. 

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego sesje rady miasta mają odbywać się bez udziału publiczności, takie rozwiązanie klub radnych uznał jednak za niewystarczające. 

Proponowane rozwiązanie jest uprawnione na gruncie obowiązującego prawa, a jednocześnie umożliwi pełne zastosowanie się do przepisów i zaleceń władz państwowych i służb sanitarnych. Da to możliwość pełnoprawnego udziału w sesji radnych, którzy w dniu obrad mogą być objęci kwarantanną domową lub z uwagi na swój stan zdrowia czuć się na tyle odpowiedzialnymi, żeby nie wychodzić z domu. Radni, w liczbie 25, oraz uczestniczący w sesji urzędnicy reprezentują przekrój lokalnych społeczności, mieszkając w różnych dzielnicach Zabrza i mając styczność z tamtejszymi mieszkańcami. Potencjalne ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii poprzez tę grupę na wiele nowych skupisk epidemii w całym mieście jest zbyt duże, a skutki jego ziszczenia się mogą być dramatyczne, dlatego nie warto tego ryzyka podejmować, a w zamian relatywnie niewielkim kosztem i wysiłkiem zorganizować bezpieczny dla zdrowia publicznego tryb obradowania sesji - czytamy we wniosku, jaki radni skierowali do przewodniczącej. 

Zgodnie z harmonogramem sesja zwołana jest dzisiaj na godzinę 15:00. 

Aktualizacja: Sesja odbędzie się normalnie, ponieważ wideokonferencja uniemożliwiłaby rejestrację

Jak informuje przewodnicząca zabrzańskiej Rady Miasta, dzisiejsza sesja musi odbyć się w dotychczas przyjętej formie ze względu na konieczność jej rejestracji. Zorganizowanie wideokonferencji uniemożliwiłoby przeprowadzenie jej nagrania i transmitowania. 

Jak podkreśla przewodnicząca, wniosek radnych ma swoje uzasadnienie, jednak jak wynika z konstytucji RP oraz z przepisów o samorządzie gminnym, działalność organów gminy musi pozostać jawna, na co składa się między innymi prawo obywateli do śledzenia i rejestrowania obrad sesji rady miejskiej, a to ze względów technicznych byłoby w przypadku wideokonferencji niemożliwe. 

Ponadto stan zagrożenia epidemicznego wyklucza zgromadzenia powyżej 50 osób, co w przypadku sesji rady miejskiej w Zabrzu nie zostałoby naruszone. 

Sesja w dniu dzisiejszym odbędzie się zatem, tak jak dotychczas, w urzędzie miejskim.  

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.