Wiadomości z Zabrza

Kredyt gotówkowy z mBankiem – co warto wiedzieć?

 • Dodano: 2023-07-18 11:15

Decydując się na konkretne zadłużenie, warto rozważyć różne oferty od czołowych polskich banków. mBank oferuje wiele świadczeń dla swoich klientów, w tym kredyt gotówkowy. Co należy wiedzieć o tym rodzaju finansowania?

Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych dostępnych na rynku. Pozwala klientowi na wykorzystanie dodatkowych środków na dowolny cel konsumpcyjny. Można otrzymać go na kwotę w granicach od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Istotna jest jednak zdolność kredytowa. Im wyższa kwota zobowiązania, tym instytucja szczegółowiej przygląda się historii finansowej konsumenta.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Na samym początku należy złożyć wniosek o kredyt gotówkowy. Gdzie można to zrobić?
w oddziale banku;

 • przez stronę internetową;
 • przez aplikację mobilną;
 • telefonicznie, poprzez kontakt z infolinią.

Do jego złożenia przyda się dowód potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, a także dokument przedstawiający zarobki (umowa o pracę, czy dzieło lub wyciąg z konta). Następnie bank przeprowadza weryfikację i sprawdza zdolność kredytową klienta mBanku.

Kredyt gotówkowy w mBanku – jakie wybrać oprocentowanie: stałe czy zmienne?

Wybór oprocentowania jest istotną kwestią dla wszystkich kredytobiorców – mogą zdecydować się oni na zmienne lub stałe. Czym się różnią? Jakie są korzyści obu wariantów?

Oprocentowanie stałe oznacza, że przez cały okres kredytowania będzie ono takie same – bez względu na zmiany stóp procentowych i innych czynników na rynku finansowym. Dlatego całkowity koszt kredytu i miesięczne raty nie będą ulegały zmianom. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja. 

Dzięki temu można zaplanować jego spłatę bez obaw o nagłe podwyżki. Zmiany na rynku nie będą martwiły kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem. Chociaż jest to mniej ryzykowne to, w momencie znacznych obniżek, klient z tym rodzajem zadłużenia niczego nie zyska. W niektórych przypadkach kredytobiorcy mieli szansę na wysokie redukcje kwot świadczenia, co przekładało się to na mniejszy całkowity koszt kredytu.

Oprocentowanie nominalne zmienne oznacza, że w momencie przemian na rynku finansowym, gdzie następują obniżki lub wzrosty stóp procentowych albo innych wskaźników, klient musi liczyć się z tym, że będą one oddziaływać na jego zobowiązanie. W przypadku znacznych obniżek interesant ma szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków niż klienci z oprocentowaniem stałym. Jednak niesie to również duże ryzyko. Każda, nawet najmniejsza podwyżka, odbije się na kredycie – zwiększy się jego koszt i opłata miesięczna.

Raty równe czy malejące – jakie wybrać z kredytem gotówkowym od mBanku?

Decydując się na kredyt gotówkowy, warto rozważyć, w jaki sposób spłacane mają być raty pożyczki. Klienci banków mają do wyboru raty równe bądź malejące. Różnice pomiędzy nimi są znaczące dla kosztu całkowitego zobowiązania.

Każdą ratę tworzy się z części kapitałowej i odsetkowej. Pierwsza z nich jest kwotą, która została pożyczona od banku. Drugą nalicza się od środków, które zostały zaciągnięte w ramach pożyczki. Wlicza się w to prowizję, marżę, oprocentowanie i RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Raty równe oznaczają, że będą one zwracane w takiej samej kwocie przez okres spłaty zobowiązania. Jednak na początku głównie spłaca się część odsetkową, a kapitał pożyczony zostaje tylko w niewielkim stopniu oddawany. Oznacza to, że za taki kredyt w ostatecznym rozrachunku zapłaci się więcej. Dlaczego? Jeśli od części kapitałowej obliczana jest wysokość odsetek, to spłacanie kapitału w mniejszej ilości zwiększa całkowitą wysokość odsetek. Równy system ratalny to jednak większa wygoda, bo raty zawsze wynoszą tyle samo, dlatego prościej zarządzać swoimi finansami.

Raty zmienne polegają na tym, że na początku płaci się je zdecydowanie wyższe. Część kapitałowa zawsze jest na tym samym poziomie, a odsetkowa – doliczana. Z tego też powodu pierwsze miesięczne koszta są bardzo wysokie. Dopiero każda kolejna rata obniża się znacząco. Dzięki temu można przyoszczędzić na całkowitej kwocie kredytu. Jednak trudno zarządzać swoimi finansami. Co więcej, osoby z niską zdolnością kredytową często nie mają możliwości spłacania swojej pożyczki w tym systemie.

Oferta mBanku – co jeszcze mają w swojej ofercie?

Oprócz kredytów gotówkowych mBank ma w swoich produktach finansowych dostępne również:

 • kredyty hipoteczne,
 • lokaty,
 • konta oszczędnościowe,
 • konta dla klientów prywatnych,
 • konta dla firm,
 • pożyczki odnawialne,
 • kredyty konsolidacyjne.

Więcej informacji o ofertach można znaleźć na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/mbank.
mBank to jeden z najpopularniejszych banków w Polsce. Na rynku finansowym jest od 1986, gdzie funkcjonował pod nazwą BRE Bank (Bank Rozwoju Eksportu). W 1998 roku połączył się z Polskim Bankiem Rozwoju S.A.

Jego oddziały znajdują się w Polsce, ale również w Czechach i na Słowacji. Ponad 4 miliony klientów detalicznych zaufało instytucji, a ponad 30 tysięcy klientów korporacyjnych współpracuje z mBankiem.

Przedsiębiorstwo może poszczycić się otwarciem pierwszego internetowego banku. Nastąpiło to 2000 roku. Instytucja stawia także na bankowość elektroniczną. W 2011 roku powstała pierwsza aplikacja mobilna, a w 2013 roku nastąpiło połączenie marek w ramach grupy pod nazwą mBank.

mBank w Zabrzu – placówki

W całej Polsce dostępnych jest 85 placówek (dane z 2021 roku), a w samym Zabrzu otwarto trzy filie sieci banków mBank. Jedna placówka i dwa mKioski. Co to takiego? To znane wszystkim wyspy, które ulokowane są w centrach handlowych. Gdzie znajdują się oddziały?

 • Placówka mBanku na ul, Wolności 265/267, otwarta od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00.
 • mKiosk w Galerii Platan, która zlokalizowana jest na Placu Teatralnym 12. Punkt czynny od poniedziałku do soboty, w godzinach 10:00-20:00, a w niedziele handlowe od 10:00-19:00.
 • mKiosk w Centrum Handlowe M1 przy ul. Plutonowego Szkubacza 1, który dostępny jest dla klientów od poniedziałku do piątku, w godzinach 09:00-20:00, w soboty od 10:00-20:00, a w niedziele handlowe 10:00-18:00.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.