Wiadomości z Zabrza

Zdewastowano cmentarz żydowski w Zabrzu. Zniszczono wiele pomników. Straty są olbrzymie

  • Dodano: 2023-06-08 11:30, aktualizacja: 2023-06-08 13:23

Zabrzański kirkut znajduje się przy ul. Cmentarnej. Na co dzień nekropolia ta jest zamknięta. Nie przeszkodziło to jednak wandalom w jej dewastacji. Nieznani sprawcy zniszczyli wiele pomników. - Widok łamiący serce dla ludzi, którzy doglądają cmentarza – podkreślają społecznicy. Zniszczono m.in. macewę Heleny Schuller czy pomnik najbardziej zasłużonej zabrzańskiej rodziny żydowskiej Maxa Bohma.

Dewastację macew znajdujących się na terenie żydowskiego cmentarza w Zabrzu odkryto 5  czerwca. Jednakże jak się okazało, dzień później doszło do kolejnego aktu wandalizmu. Po pierwszym akcie wandalizmu w sumie 26 pomników zostało przewróconych, w tym 8 uległo poważnemu zniszczeniu, a w wyniku drugiego - uszkodzono kolejnych 20.

-  Zniszczyli 27 zabytkowych XIX w. pomników, przewracając lub wyrywając je z ziemi. Dziś zrozumiałem to co powiedział prof. Szewach. Sprawcy nie tylko zdewastowali cmentarz, ale i zabili jego „życie” to wyryte przed laty w kamieniu – konstatuje Dariusz Walerjański,  badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, obrońca zabrzańskich zabytków, społecznik.

Jak informuje Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Cmentarza Żydowskiego w Zabrzu Zachor, straty są ogromne, liczące już w setkach tysięcy złotych. Skala zniszczeń jest olbrzymia. Społecznicy dokonali przeglądu wszystkich pomników. Okazało się, że najbardziej ucierpiały te dziecięce.

- Krajobraz po burzy zastał nas na cmentarzu dnia dzisiejszego, tj. 05.06.2023 r. Szliśmy na cmentarz w atmosferze dobrze spełnionego obowiązku, bo przecież w remoncie mamy bramę wejściową, a staramy się aby również inne elementy cmentarza piękniały. 26 przewróconych pomników, w tym 8 uległo poważnemu zniszczeniu. Skopany doszczętnie pomnik najbardziej zasłużonej zabrzańskiej rodziny żydowskiej Maxa Bohma. Wyrwana z ziemi i skopana najstarsza macewa postawiona na grobie dziecka Heleny Schuller z 1871 r. – napisali członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Cmentarza Żydowskiego w Zabrzu Zachor w mediach społecznościowych.

Wezwana na miejsce zdarzenia policja zabezpieczyła ślady i odciski butów. Inspekcji cmentarza dokonał także przewodniczący gminy wyznaniowej z Katowic Włodzimierz Katz

- Straty są ogromne, tym bardziej, iż mamy do czynienia z zabytkiem. To niezwykle smutny dzień nie tylko dla naszego cmentarza, naszego stowarzyszenia, ale i dla dziedzictwa żydowskiego, które obecne było w Zabrzu od czasów dawnych. Cmentarz przetrwał niełatwe czasy panowania III Rzeszy, Holokaustu i czasów powojennych, we wieku XXI niszczony jest przez wandali. Zabrzańscy Żydzi nie mają niestety spokoju nawet po śmierci – podkreślili społecznicy ze Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Cmentarza Żydowskiego w Zabrzu Zachor w mediach społecznościowych.

Podejrzani o dokonanie dewastacji cmentarza zostali zatrzymani

W środę, 7 czerwca, prezydent Zabrza poinformował, że osoby podejrzane o dokonanie dewastacji żydowskich pomników zostały zatrzymane. To czterech mężczyzn w wieku 21-40 lat.

- Dewastacja na cmentarzu żydowskim wszystkich nas poruszyła. Zabrzańscy policjanci po raz kolejny wykazali się skutecznością i zatrzymali podejrzanych. Dziękuję za sprawne działanie, które potwierdza zaangażowanie, profesjonalizm i efektywność Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Dołożymy wszelkich starań, aby to wyjątkowe miejsce odzyskało niepowtarzalny klimat. Jestem przekonana, że radny Skuteczni dla Zabrza Dariusz Walerjański, który opiekuje się tym miejscem, będzie o to aktywnie zabiegał – zapewniła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Zabrze: Zdewastowano pomniki znajdujące się na cmentarzy żydowskim. Straty są ogromne

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również