Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Oszukany 84-latek wyrzucił z balkonu 17 000 złotych

  • Dodano: 2024-02-26 13:00

Kolejny raz policjanci proszą wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy i karze je wyrzucić przez okno. Zadbajmy o seniorów i rozmawiajmy z nimi, regularnie przypominając o zagrożeniu, jakim są oszuści. Niestety tym razem ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” padł 84-letni zabrzanin, który wierząc, że rozmawia z policjantem, wyrzucił przez okno, wprost w ręce oszustów 17 tysięcy złotych.

Policja nie prosi o niewyrzucanie pieniędzy przez okno!

Metoda działania wielokrotnie wykorzystywana i sprawdzona. W piątek mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do 84-letniego mieszkańca Zabrza. W trakcie rozmowy przekonał go, że pieniądze, które posiada, muszą zostać zabezpieczone, ponieważ przestępcy planują go okraść. Senior uwierzył oszustom i zgodnie z ich poleceniem wrzucił gotówkę przez okno swojego mieszkania. Po 2 godzinach o zdarzeniu policjantów poinformowała rodzina  pokrzywdzonego. 

Kolejny raz mundurowi zwracają się z prośbą o uczulenie osób starszych z najbliższego otoczenia i stałe przypominanie im o istniejących zagrożeniach. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon, z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112


Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również