W Zabrzu powstaną nowe dzielnice? Niewykluczone. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami miasta w sprawie utworzenia nowych jednostek pomocniczych miasta Zabrze - dzielnicy Skłodowskiej-Curie, dzielnicy Poremba oraz dzielnicy Śródmieście.
Przypomnijmy, że 17 września 2012 Rada Miejska zadecydowała o nowym podziale administracyjnym miasta. W efekcie Zabrze zostało podzielone na 18 dzielnic, które stanowią jednostki pomocnicze miasta.
Obecnie terytorium Zabrza podzielone jest na 18 dzielnic:
- Biskupice
- Centrum Południe
- Centrum Północ
- Grzybowice
- Guido
- Helenka
- Kończyce
- Maciejów
- Makoszowy
- Mikulczyce
- Osiedle Mikołaja Kopernika
- Osiedle Młodego Górnika
- Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego
- Pawłów
- Rokitnica
- Zaborze Północ
- Zaborze Południe
- Zandka
Teraz miasto postanowiło utworzyć kolejne trzy dzielnice:
- Porembę
- Skłodowskiej-Curie
- Śródmieście
Zanim jednak się to stanie, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami, którzy po zapoznaniu się z trzema projektami uchwał w sprawie utworzenia nowych jednostek pomocniczych miasta Zabrze i nadania im statutu, będą mogli wyrazić swoje zdanie na ten temat.
- Utworzenie nowej jednostki pomocniczej miasta stanowi w myśl art. 5a ustawy o samorządzie gminnym ważną sprawę dla miasta, a obowiązek przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami miasta w zakresie utworzenia nowej jednostki pomocniczej miasta został określony w art. 5 ust. 2 ww. ustawy – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Konsultacje od 31 maja do 25 czerwca
Projekty uchwał zostaną udostępnione mieszkańcom miasta i podane do publicznej wiadomości w terminach od 31 maja do 25 czerwca 2021 roku na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu (www.miastozabrze.pl) oraz Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu (www.bip.miastozabrze.pl) w zakładce "Konsultacje społeczne z mieszkańcami"
Dzielnica Skłodowskiej-Curie wchodzi w skład miasta Zabrze i obejmuje obszar 1,9 km2, Poremba - 0,6 km2, a Śródmieście - 1,4 km2. Po utworzeniu dzielnic, w każdej z nich powstanie rada oraz zarząd dzielnicy. Ich działalność jest jawna, kadencja będzie trwała 4 lata (licząc od dnia wyborów), a członkowie rady będą pełnili swoje funkcje społecznie.