Wiadomości z Zabrza

Zabrzanin Marek Turek, znany polski twórca komiksów, szykuje kolejną premierę

  • Dodano: 2021-03-19 11:30

Marek Turek publikował swoje prace zarówno w Polsce (min.: AQQ, Komiks Forum, KKK, Czas Komiksu, Krakers, Katastrofa, Ziniol, KGB, Zeszyty Komiksowe), jak i za granicą – w Słowenii, Czechach, we Włoszech, Macedonii i USA. Turek jest rysownikiem-samoukiem, który zajmuje się komiksami od 1992 roku.2 kwietnia premierę będzie miała jego publikacja pt. „Fastnachtspiel”. Zostanie wydana nakładem Wydawnictwa 23 – Komiksy z dziwnej Polski. To oniryczna, surrealistyczna seria grozy, tworzona od końca lat '90 roku, która po raz pierwszy zostanie opublikowana w całości.

Na zbiór opowiadań "Fastnachtspiel" składają się cztery tomy:

  1. Koniec początku
  2.  Zadziwiający Pan Burmistrz
  3. Bezsensowny Styks
  4. Infinitum

- Czym dla mnie jest Fastnachtspiel? To trochę jedno z dzieci, które uporczywie pomieszkuje z rodzicem, zamiast się wyprowadzić i żyć własnym życiem. A trochę towarzysz podróży, który akurat kolejny raz wysiada na stacji i jedzie sobie dalej swoja drogą, ale nie ma pewności, że nie dołączy ponownie do wspólnej podróży na jakimś kolejnym przystanku. Ponad dwadzieścia lat (oczywiście z przerwami) dłubania, przerabiania, szlifowania materiału, który za każdym razem ujawnia jakieś błędy, rzeczy warte poprawienia, ale równocześnie kolejne niuanse i znaczenia, które moja podświadomość wcisnęła dyskretnie w kadry tego komiks – wskazuje Marek Turek.

Dzieło to cechuje ekspresjonistyczna czarno-biała grafika, celowo zniekształcone postacie, jak i elementy postaci oraz oniryczna fabuła. Metafizyka przeplata się tutaj z groteską. Akcja osadzona została w niezwykłym miejscowości stworzonej po końcu świata. W mieście, nad którym świeci mechaniczny księżyc tym żyje: Człowiek o Dziwnym Spojrzeniu, archanioł Rivanol, Śpiewacze, golem Zygmunt i wiele innych, równie dziwacznych istot. Rządzi nim Zadziwiający Pan Burmistrz. 

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Michael Scott

    Marek Turek nie jest Zabrzaninem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.