Wiadomości z Zabrza

Zabrzanin Marek Turek, znany polski twórca komiksów, szykuje kolejną premierę

  • Dodano: 2021-03-19 11:30

Marek Turek publikował swoje prace zarówno w Polsce (min.: AQQ, Komiks Forum, KKK, Czas Komiksu, Krakers, Katastrofa, Ziniol, KGB, Zeszyty Komiksowe), jak i za granicą – w Słowenii, Czechach, we Włoszech, Macedonii i USA. Turek jest rysownikiem-samoukiem, który zajmuje się komiksami od 1992 roku.2 kwietnia premierę będzie miała jego publikacja pt. „Fastnachtspiel”. Zostanie wydana nakładem Wydawnictwa 23 – Komiksy z dziwnej Polski. To oniryczna, surrealistyczna seria grozy, tworzona od końca lat '90 roku, która po raz pierwszy zostanie opublikowana w całości.

Na zbiór opowiadań "Fastnachtspiel" składają się cztery tomy:

  1. Koniec początku
  2.  Zadziwiający Pan Burmistrz
  3. Bezsensowny Styks
  4. Infinitum

- Czym dla mnie jest Fastnachtspiel? To trochę jedno z dzieci, które uporczywie pomieszkuje z rodzicem, zamiast się wyprowadzić i żyć własnym życiem. A trochę towarzysz podróży, który akurat kolejny raz wysiada na stacji i jedzie sobie dalej swoja drogą, ale nie ma pewności, że nie dołączy ponownie do wspólnej podróży na jakimś kolejnym przystanku. Ponad dwadzieścia lat (oczywiście z przerwami) dłubania, przerabiania, szlifowania materiału, który za każdym razem ujawnia jakieś błędy, rzeczy warte poprawienia, ale równocześnie kolejne niuanse i znaczenia, które moja podświadomość wcisnęła dyskretnie w kadry tego komiks – wskazuje Marek Turek.

Dzieło to cechuje ekspresjonistyczna czarno-biała grafika, celowo zniekształcone postacie, jak i elementy postaci oraz oniryczna fabuła. Metafizyka przeplata się tutaj z groteską. Akcja osadzona została w niezwykłym miejscowości stworzonej po końcu świata. W mieście, nad którym świeci mechaniczny księżyc tym żyje: Człowiek o Dziwnym Spojrzeniu, archanioł Rivanol, Śpiewacze, golem Zygmunt i wiele innych, równie dziwacznych istot. Rządzi nim Zadziwiający Pan Burmistrz. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Michael Scott

    Marek Turek nie jest Zabrzaninem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również