Wiadomości z Zabrza

Za sprawą firmy Zarys z Zabrza, na lotnisku w Pyrzowicach znów lądował gigantyczny samolot

  • Dodano: 2020-12-09 12:45

Za sprawą firmy Zarys z Zabrza, na lotnisku w Pyrzowicach znów lądował gigantyczny samolot. Na płycie lotniska w Pyrzowicach po raz kolejny wylądował jeden z największych na świecie samolotów transportowych An-124 "Rusłan". 

Katowice drugi raz w tym roku, w poniedziałek 7 grudnia 2020 r. odwiedził jeden z największych samolotów towarowych świata, to jest An-124 "Rusłan”. Samolot ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines przyleciał do Pyrzowic z chińskiego Wuhan, po drodze zatrzymał się po paliwo w Ałmatach oraz Baku. 

- "Lew" wylądował w KTW o godzinie 13:09. Po rozładunku, odpoczynku załogi i zatankowaniu około 180 000 litrów paliwa o godzinie 1:13 odleciał rejsem technicznym ("na pusto") do Japonii, na tokijskie lotnisko Narita. Bezpośredni rejs trwał 12h 30 min - czytamy na stronie Katowice Airport.

Na pokładzie An-124, na zlecenie zabrzańskiej firmy ZARYS, przyleciało około 700 metrów sześciennych sprzętu medycznego: kombinezony ochronne oraz maski FFP3 o właściwościach antywirusowych i antybakteryjnych, a także pulsoksymetry.

- Mamy nadzieję, że epidemia jest w powolnym odwrocie, ale teraz tym bardziej musimy zapewnić ciągłość dostaw dla personelu medycznego walczącego z Covid-19. Kontynuujemy dostawy drogą powietrzną. Na 700 m3 ładunku złożyły się: maski tlenowe, dreny tlenowe, pulskoksymetry, termometry bezdotykowe, kombinezony ochrony biologicznej - czytamy w komunikacie firmy ZARYS. - Sprowadzony do kraju jednorazowy sprzęt medyczny jest objęty gwarancją jakości marki ZARYS. Wyroby powstały zgodnie z wymaganiami dotyczącymi produkcji środków ochrony indywidualnej oraz artykułów medycznych. Firma ZARYS podlega kontroli jakości zgodnej z normami ISO13485:2016. 

Od początku 2020 roku, drogą powietrzną, dotarło do Polski ponad 22 tys. m3 produktów medycznych wspomagających walkę z koronawirusem.

Była to jedenasta komercyjna operacja An-124 "Rusłan" w historii pyrzowickiego lotniska. Pierwsza wizyta miała miejsce w listopadzie 1997 r. Maksymalna masa startowa "Rusłana" to 405 ton, na pokład może wziąć nawet do 150 ton ładunku. Samolot ma 69 metrów długości, 73 metry rozpiętości skrzydeł i ponad 20 metrów wysokości. W latach 1982-2004 wyprodukowano 55 sztuk An-124, z tego około 20 sztuk jest ciągle wykorzystywanych do komercyjnego transportu ładunków.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.