Wiadomości z Zabrza

Samolot z Wuhan lądował w Pyrzowicach. Na zlecenie firmy z Zabrza

  • Dodano: 2020-11-25 12:00

Katowickie lotnisko przyjęło nietypowego gościa. Na płycie lotniska w Pyrzowicach wylądował jeden z największych na świecie samolotów transportowych An-124 "Rusłan". 

Samolot należący do ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines przyleciał do Pyrzowic z chińskiego Wuhan, po drodze zatrzymał się po paliwo w Ałmatach oraz Baku. "Lew" wylądował w Pyrzowicach w poniedziałek 23 listopada ok. godz. 22:40, by po rozładunku, odlecieć we wtorek 24 listopada ok. godz. 08:15 do Mediolanu-Malpensy.

116 ton sprzętu medycznego

Na pokładzie An-124, na zlecenie zabrzańskiej firmy ZARYS, przyleciało około 700 metrów sześciennych (ok. 116 ton) sprzętu medycznego, to jest: kombinezony ochronne, maski FFP3 o właściwościach antywirusowych i antybakteryjnych, maski tlenowe, fartuchy chirurgiczne, a także pulsoksymetry i termometry bezdotykowe.

- Zapotrzebowanie na środki ochrony indywidualnej, odzież i maski medyczne nie słabnie. ZARYS International Group zdecydował się na realizację kolejnych lotów czarterowych koniecznych, aby uzupełnić zapasy magazynowe i zapewnić utrzymanie łańcucha dostaw dla polskiej służby zdrowia - czytamy na stronie firmy ZARYS.

Wybór samolotu jako środka transportu nie jest przypadkowy. Czas trwania tej operacji logistycznej od momentu przyjęcia towaru na lotnisku w chińskim Wuhan do chwili wyładunku zajął około 7 dni. Dla porównania, w przypadku drogi morskiej towar dociera do Polski z Chin po 8 tygodniach, czyli około 56 dniach, natomiast szybszy transport kolejowy zajmuje nawet miesiąc. Samolot okazuje się najlepszym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy czas realizacji zadania jest priorytetem.

- Była to dziewiątą komercyjna operacja na An-124 w historii pyrzowickiego lotniska. Pierwsza wizyta miała miejsce w listopadzie 1997 r. Maksymalna masa startowa Rusłana to 405 ton, na pokład może wziąć nawet do 150 ton ładunku. Samolot ma 69 metrów długości, 73 metry rozpiętości skrzydeł i ponad 20 metrów wysokości. W latach 1982-2004 wyprodukowano 55 sztuk An-124, z tego około 20 sztuk jest ciągle wykorzystywanych do komercyjnego transportu ładunków - czytamy na stronie lotniska. 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Rudy

    Czegoś tu nie rozumiem z Wuhan niby wyszedł wirus a tu posylaja w świąt sprzęt cos tu nie halo

  • Isabelle

    Wy się bardziej podniecacie tym Antonovem, niż myśląc o tym,że przysłali nastepny wirus...( W który nie wierzę)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.