Wiadomości z Zabrza

Za nami XVI Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

  • Dodano: 2021-06-29 08:30, aktualizacja: 2021-06-29 08:32

27 czerwca w naszym mieście odbył się XVI Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego. O godz. 14.30 barwny korowód wyruszył z placu Wolności w stronę Centrum Handlowego Platan, występowi Górniczej Orkiestry Dętej „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioł towarzyszył pokaz tańca mażoretek “Pantera” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.

Uroczyste otwarcie gali festiwalowej zainaugurowano o godz. 15.00 na parkingu CH Platan

Jako pierwsza zagrała Górnicza Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Podczas festiwalu wystąpiły również orkiestry:

  • kopalni “Bielszowice”,
  • kopalni “Pokój”
  • oraz kopalni “Piekary”.

W imprezie udział wzięli m.in.:

  • zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski,
  • dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk
  • oraz córka zabrzańskiego kompozytora Emanuela Czerny.

Edward E. Czerny, to zabrzanin urodzony w 1917 roku w istniejącym do dziś budynku przy ul. Sienkiewicza 23. Miał słuch absolutny. Edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej przy ul. Rataja a kontynuował ją w konserwatorium w Berlinie studiując kompozycję, teorię oraz edukację muzyczną. Jego słuch muzyczny, talent i niezwykła pracowitość, sprawiły, że już jako nastolatek pisał aranżacje dla orkiestr rozrywkowych „Haus Metropol” oraz „Admiralpalast”, które potem prowadził.

Po wojnie twórczo organizował życie kulturalne w Zabrzu, współtworząc Oddział Związku Muzyków w Zabrzu oraz będąc członkiem Zabrzańskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyr. E. Gielnika, dla której pisał opracowania i aranżacje muzyczne. W latach 1948-81 zajmował się komponowaniem i aranżacjami dla orkiestr symfonicznych i rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi oraz dla orkiestr dętych i big bandów. W 1960 roku poprowadził koncert inaugurujący powstanie nowej zabrzańskiej instytucji kultury – Domu Muzyki i Tańca.

Przez wiele lat prowadził stałe audycje radiowe w I i II Programie Polskiego Radia

W 1979 roku komitet Papieski zwrócił się do kompozytora o opracowanie pieśni Boże coś Polskę z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. W 1981 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie w 2003 roku w Salzgitter zmarł.

Za nami XVI Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również