Wiadomości z Zabrza

Za nami premierowy weekend w Teatrze Nowym

  • Dodano: 2021-10-12 08:00, aktualizacja: 2021-10-12 08:21

Za nami weekend pełen artystycznych doznań, o które zadbali aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu, zapraszając nas na dwie premiery! 8 października na deskach naszej zabrzańskiej sceny wystawiono po raz pierwszy "OdCinek" – monodram inspirowany dramatem Jeana Pierre’a Dopange pt. „"Belfer" w brawurowym wykonaniu Grzegorza Cinkowskiego, a dzień później "Dom lalki. Część 2." Lucasa Hnath’a w reżyserii Katarzyny Deszcz.

Premiery w Teatrze Nowym w Zabrzu

"OdCinek"

"OdCinek" to ponad godzinne spotkanie z nauczycielem i aktorem. Zarówno w jednym jak i drugim wcieleniu Grzegorz Cinkowski zadaje sobie wiele podstawowych pytań – podejmując dialog z widzem, porusza i bawi.

Spektakl dedykowany pamięci Andrzeja Hrydzewicza wyreżyserował Błażej Biegasiewicz – student III roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, absolwent kognitywistki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Asystent Michała Zadary przy "Dziadach. Częściach I, II i IV oraz wierszu Upiór" wystawianych w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Iwony Kempy przy "Spóźnionych odwiedzinach" realizowanych w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Grzegorz Cinkowski jako belfer daje w monodramie wspaniały popis swoich aktorskich umiejętności, wprowadzając nas w świat pełen dylematów, rozterek i czułości. Zastanawia się, jakim jest nauczycielem i aktorem, jakimi środkami dysponuje, kim są autorytety w dzisiejszym świecie i czy w ogóle jeszcze istnieją? Podejmuje z widzem/uczniem subtelną, a może jednak ryzykowną grę? W jakim stopniu pasja i poczucie misji mogą zwyciężyć nad potrzebą aprobaty, uwielbienia, chęcią bycia przydatnym? Kim jest w dzisiejszym świecie nauczyciel i aktor?

"Dom lalki. Część druga”

"Dom lalki. Część druga” Lucasa Hnath’a, napisana w roku 2017 to kontynuacja losu Nory – bohaterki innego dzieła, autorstwa Henryka Ibsena, napisanego w 1879 rokuŚ Akcja spektaklu w reżyserii Katarzyny Deszcz rozgrywa się 15 lat po odejściu Nory. Wróciła... Ale dlaczego? Jej powrót obnaża trudne relacje rodzinne i ukazuje różne postawy bohaterów, dla każdego z nich słuszne i warte naśladowania. Ale czy na pewno? Jak się okazuje nasze oczekiwania i wyobrażenia wobec innych osób – najbliższych, z którymi żyjemy – okazują się być tylko wyobrażeniami, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Każda z postaci ma za sobą bolesne życiowe doświadczenia, które kształtują ich indywidualną postawę życiową i przekonania. Czy można osiągnąć kompromis i porozumieć się, czy też będziemy się mijać w oczekiwaniach i idealizować własne wybory? Musicie Państwo przekonać się sami!

W rolach głównych występują: Magdalena Waligórska-Lisiecka (Nora), Anna Konieczna (Emmy), Jolanta Niestrój-Malisz (Anne Marie) oraz Jarosław Karpuk (Torval).

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.