Za nami weekend pełen artystycznych doznań, o które zadbali aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu, zapraszając nas na dwie premiery! 8 października na deskach naszej zabrzańskiej sceny wystawiono po raz pierwszy "OdCinek" – monodram inspirowany dramatem Jeana Pierre’a Dopange pt. „"Belfer" w brawurowym wykonaniu Grzegorza Cinkowskiego, a dzień później "Dom lalki. Część 2." Lucasa Hnath’a w reżyserii Katarzyny Deszcz.
Premiery w Teatrze Nowym w Zabrzu
"OdCinek"
"OdCinek" to ponad godzinne spotkanie z nauczycielem i aktorem. Zarówno w jednym jak i drugim wcieleniu Grzegorz Cinkowski zadaje sobie wiele podstawowych pytań – podejmując dialog z widzem, porusza i bawi.
Spektakl dedykowany pamięci Andrzeja Hrydzewicza wyreżyserował Błażej Biegasiewicz – student III roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, absolwent kognitywistki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Asystent Michała Zadary przy "Dziadach. Częściach I, II i IV oraz wierszu Upiór" wystawianych w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Iwony Kempy przy "Spóźnionych odwiedzinach" realizowanych w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Grzegorz Cinkowski jako belfer daje w monodramie wspaniały popis swoich aktorskich umiejętności, wprowadzając nas w świat pełen dylematów, rozterek i czułości. Zastanawia się, jakim jest nauczycielem i aktorem, jakimi środkami dysponuje, kim są autorytety w dzisiejszym świecie i czy w ogóle jeszcze istnieją? Podejmuje z widzem/uczniem subtelną, a może jednak ryzykowną grę? W jakim stopniu pasja i poczucie misji mogą zwyciężyć nad potrzebą aprobaty, uwielbienia, chęcią bycia przydatnym? Kim jest w dzisiejszym świecie nauczyciel i aktor?
"Dom lalki. Część druga”
"Dom lalki. Część druga” Lucasa Hnath’a, napisana w roku 2017 to kontynuacja losu Nory – bohaterki innego dzieła, autorstwa Henryka Ibsena, napisanego w 1879 rokuŚ Akcja spektaklu w reżyserii Katarzyny Deszcz rozgrywa się 15 lat po odejściu Nory. Wróciła... Ale dlaczego? Jej powrót obnaża trudne relacje rodzinne i ukazuje różne postawy bohaterów, dla każdego z nich słuszne i warte naśladowania. Ale czy na pewno? Jak się okazuje nasze oczekiwania i wyobrażenia wobec innych osób – najbliższych, z którymi żyjemy – okazują się być tylko wyobrażeniami, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Każda z postaci ma za sobą bolesne życiowe doświadczenia, które kształtują ich indywidualną postawę życiową i przekonania. Czy można osiągnąć kompromis i porozumieć się, czy też będziemy się mijać w oczekiwaniach i idealizować własne wybory? Musicie Państwo przekonać się sami!
W rolach głównych występują: Magdalena Waligórska-Lisiecka (Nora), Anna Konieczna (Emmy), Jolanta Niestrój-Malisz (Anne Marie) oraz Jarosław Karpuk (Torval).