Wiadomości z Zabrza

Wystawa „Ach, jak cudowny jest Janosch” na podsumowanie urodzin artysty

  • Dodano: 2021-03-16 08:00, aktualizacja: 2021-03-16 08:20

Przez ostatnie dni zabrzanie świętowali 90. urodziny Horsta Eckerta, znanego szerzej jako Janosch. Ceniony prozaik i grafik urodził się przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu i choć opuścił nasze miasto przed wieloma laty, to wciąż czuje się z nim mocno związany. Również zabrzanie pamiętają o nim.

W sobotnie popołudnie w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Grzybowice przy ul. Badestinusa zorganizowany został wernisaż wystawy „Ach, jak cudowny jest Janosch” prezentujący reprinty części książek dla dzieci, które pojawiły się na polskim rynku dzięki Wydawnictwu Znak. Podczas wernisażu przedstawiono również część oryginalnych książek, które w tej chwili są prawdziwym rarytasem i są niedostępne nawet na rynku wtórnym.

– Cieszymy się, że pamięć o tak znakomitym zabrzaninie, jakim jest Janosch, wciąż jest kultywowana przez mieszkańców naszego miasta – mówił Jan Pawluch, dyrektor Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Zabrzu, otwierając wystawę w grzybowickim ośrodku. – Zwłaszcza że sam jubilat jest także wciąż żywo zainteresowany naszym miastem i choć ma spore trudności, z racji wieku, by móc go osobiście odwiedzić, to na pewno jest z nami duchem – dodał Jan Pawluch.

Wystawa potrwa do 25 marca, a zwiedzać ją można w godzinach pracy ośrodka – od godz. 16.00 do godz. 19.00.

W ramach kilkudniowych obchodów rocznicy urodzin Janoscha zorganizowano również wiele innych ciekawych wydarzeń. W czwartkowe południe w Przedszkolu im. Janoscha przy ul. Niedziałkowskiego podopieczni placówki wspólnie odśpiewali sto lat solenizantowi, a także przygotowali fantastyczny tort na cześć autora cyklu bajek o Misiu i Tygrysku. Równolegle rozstrzygnięto tradycyjny, coroczny konkurs literacko-plastyczny z motywami janoschowymi, który organizuje Szkoła Podstawowa nr 31 w Zabrzu.

W piątek, w Parku Hutniczym pojawił się Buk Janosch, czyli piękne drzewo na cześć solenizanta, zasadzone przez władze miasta oraz miłośników twórczości autora.

W obchody tradycyjnie włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, która przeprowadziła warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków zatytułowane „Ach, jak cudowna jest PanamaŚ i Zabrze”, a także zorganizowała wirtualne spotkanie z prof. Angelą „Angeluszką” Bajorek, biografką Horsta Eckerta. Spotkanie poprowadził Czesław „Czesławkiewicz” Zdechlikiewicz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również