Wiadomości z Zabrza

Zabrze świętuje 93. urodziny Janoscha! Sprawdź program

  • Dodano: 2024-03-08 14:15

11 marca Janosch – popularny pisarz i autor literatury dziecięcej, a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Zabrze – obchodzić będzie 93. urodziny. Tradycyjnie więc nasze miasto będzie świętować janoschowy geburstag!

Świętowanie 93. urodzin Janoscha – plan imprez

Już w najbliższą sobotę, 9 marca, o godz. 10.45 odbędzie się wycieczka autokarowo-piesza „Śladami Janoscha”. Uczestnicy wyruszą spod kina ROMA i odwiedzą ul. Piekarską, kościół św. Jadwigi, Hotel Konserwatorium Piończyka. Pospacerują po ul. Wolności oraz odwiedzą szkołę na Zandce oraz stalowy dom. Wycieczka jest bezpłatna. Obowiązują wcześniejsze zapisy – COP ul. Brodzińskiego 4, tel. 32 271 04 74. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W niedzielę, 10 marca, o godz. 11.00 na profilu Facebookowym prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik zostaną ogłoszone wyniki konkursów plastycznych pn. „Bohaterowie bajek Janoscha”, zaprezentowany zostanie także wernisaż wirtualnej wystawy prac laureatów.

Świętowanie urodzin Janoscha zakończymy w poniedziałek, 11 marca. O godz. 10.30 na placu Wolności nastąpi uroczyste odsłonięcie rzeźby Tygryska – postaci jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci tego autora. Następnie o godz. 16.00 w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego odbędzie się spotkanie dyskusyjne pn.” Janoschowe bajanie – za co dzieci kochają Misia i Tygryska” z udziałem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, prof. Angeli Bajorek, prof. Grażyny B. Szewczyk oraz red. Jerzego Illga. Podczas wydarzenia zostaną wręczone także nagrody laureatom konkursów plastycznych.

Kim jest Janosch?

Janosch, a właściwie Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy, przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał ponad 300 własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków świata. W Polsce znany jest także dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przedstawiającej losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez Katowic. Obecnie pisarz mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.

Zabrze świętuje 93. urodziny Janoscha

Komentarze (1)    dodaj »

  • boluś

    Odwiedzom Piekarsko ? Bełkot

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również