Wiadomości z Zabrza

Uwaga: na południu kraju mogą pojawić się superkomórki burzowe i trąby powietrzne!

  • Dodano: 2019-07-01 12:00, aktualizacja: 2019-07-01 13:02

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował dzisiaj o zagrożeniu meteorologicznym na południu kraju - w naszym regionie również mogą wystąpić gwałtowne zjawiska burzowe, silny wiatr, a nawet trąby powietrzne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi zmianami pogodowymi na południu kraju

Dzisiejsze warunki meteorologiczne prowadzić mogą do rozwoju dobrze zorganizowanych i rozbudowanych komórek burzowych. Mogą to być zarówno superkomórki burzowe - zwłaszcza w pierwszej, izolowanej fazie rozwoju burz, ale także układy burzowe z segmentami szkwałowymi. Istnieje ryzyko wystąpienia trąb powietrznych - czytamy w komunikacie IMGW.

Według komunikatu możemy się w naszym regionie spodziewać bardzo silnych porywów wiatru, nawet do 120 km/h, towarzyszyć im będą nawalne opadu deszczy, które w czasie kilkunastu minut mogą sięgać nawet 20 mm, a całkowita wysokość opadów może osiągnąć nawet 40 mm, a w wyniku kumulacji zebrana woda może przewyższyć te wartości.

Możliwe są nawet opady gradu wielkości nawet do 6 centymetrów oraz trąby powietrzne.

Jak podaje IMGW taki rozwój burz jest najbardziej prawdopodobny późnym popołudniem, będą się przemieszczać z zachodu na północny wschód.

Uwaga: na południu kraju mogą pojawić się superkomórki burzowe i trąby powietrzne!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również