Wiadomości z Zabrza

Sztolnia Królowa Luiza z nagrodą dziedzictwa kulturowego Grand Prix EUROPA NOSTRA 2019

  • Dodano: 2019-10-30 12:45

Sztolnia Królowa Luiza jako jedyny obiekt w Polsce i jeden z siedmiu na starym kontynencie otrzymała europejską nagrodę dziedzictwa kulturowego Grand Prix EUROPA NOSTRA 2019. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje Komisja Europejska.

O tym, że Sztolnia Królowa Luiza, będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego, została jednym z tegorocznych laureatów nagrody (w kategorii konserwacja), informowano już w maju br. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Paryżu. Wyróżnienie przyznane za rewitalizację Sztolni Królowa Luiza odebrała prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik.

Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego ważnego dla miasta i uznanego przez Europę projektu - napisała na Facebook'u Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza.

Rewitalizacja Sztolni Królowa Luiza została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, Miasta Zabrze, Województwa Śląskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz ze środków własnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Rewitalizacja Sztolni została nagrodzona w kategorii konserwacja. Najcenniejszymi elementami kompleksu oraz tym, co go wyróżnia w skali Europy, są podziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km.

- Dziś możemy pochwalić się faktem, że na razie nikomu innemu nie udało się zrewitalizować tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta - czytamy na stronie Sztolni Królowa Luiza.- Nagroda Dziedzictwa Europejskiego/ Nagroda Europa Nostra zwana europejskim Oscarem dziedzictwa kulturowego to dla nas OGROMNE wyróżnienie.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.