Wiadomości z Zabrza

Święto działkowca w Zabrzu - jak wyglądały obchody?

  • Dodano: 2020-09-21 08:00, aktualizacja: 2020-09-20 19:36

Z okazji Dnia Działkowca w naszym mieście odbyło się dzisiaj IV Posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców.

Mali bohaterowie

Uroczyste spotkanie, które zorganizowano w sali konferencyjnej restauracji „Pod Kasztanami”, było okazją do wyrażenia wdzięczności działkowcom za ich pracę, a także podziękowania za zebrane plony. W tym roku podkreślono również, jak wyjątkową rolę w czasie pandemii spełniły ogrody działkowe, a działkowcy potrafili się wspaniale odnaleźć w tej trudnej sytuacji.

Podczas posiedzenia, które odbyło się z udziałem Krzysztofa Lewandowskiego, zastępcy prezydenta miasta Zabrze, wręczono okolicznościowe odznaki oraz wyróżnienia za wzorowe użytkowanie działek. Z Zabrza odznaczenie za zasługi dla PZD odebrała Elżbieta Górna reprezentująca ROD Wiśnia.

Myślę, że jak mało która instytucja w Polsce Polski Związek Działkowców przeszedł ten trudny okres pandemii obronną ręką. Wszystkie ogrody normalnie funkcjonowały, a działkowcy mieli możliwość zarówno odpoczywania, jak i pracy na swoich działkach – stwierdził uczestniczący w posiedzeniu online prezes PZD Eugeniusz Kondracki - Ogrody spełniły wyjątkowo ważną rolę w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, a działkowcy znakomicie spełnili się w tych nowych warunkach. Pandemia pokazała, że wzrosło zainteresowanie działkami w całym kraju, a zasobów rezerwowych nie mamy. Dlatego też podjęliśmy już starania zmierzające do tego, żeby powstawały nowe ogrody. Rozwój ogrodów działkowych to dla nas priorytet.

Historia ogródków działkowych

Warto pamiętać, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu ogrody działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.

Niezmiernie się cieszę, że dzisiaj wszyscy już zrozumieli, że ogrody działkowe to nasze wspólne dobro, o które należy dbać. To piękne oazy zieleni, które pełnią wiele ważnych funkcji zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i działań społecznych. Są miejscem odpoczynku po pracy, integracji z sąsiadami, a wśród starszego pokolenia także satysfakcjonującej pracy na świeżym powietrzu, przynoszącej obfite plony - mówił podczas uroczystości Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Miasta Zabrze.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.