Wiadomości z Zabrza

Marszałkowski Budżet Obywatelski: Poznaj zadania związane z Zabrzem

 • Dodano: 2020-09-14 11:30, aktualizacja: 2020-09-14 12:39

Trwa głosowanie w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy regionu mogą wziąć w nim udział do 23 września. Wśród zgłoszonych zadań znalazło się dziewięć związanych z Zabrzem.

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie bo.slaskie.pl w zakładce Głosuj. Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa, którzy mogą wybierać spośród 90 zadań dopuszczonych do głosowania. Wyniki głosowania poznamy w październiku.

W ramach głosowania każdy mieszkaniec województwa śląskiego przyznaje w sumie 4 punkty – 1 dla zadań zgłoszonych w puli wojewódzkiej oraz 3 dla zadań zgłoszonych w pulach podregionalnych.

- Głosować można tylko jeden raz – podczas jednej sesji logowania należy przyznać wszystkie punkty. Dodatkowo przypominamy, że od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W II edycji MBO do rozdysponowania jest 10 mln złotych, w tym 2,5 mln na zadania w puli wojewódzkiej oraz 7,5 mln zł na zadania w pulach podregionalnych.


Co zgłoszono do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego?

Do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono dziewięć projektów związanych z Zabrzem.

Zadania o zasięgu wojewódzkim:

 • Śląskie kocha siatkówkę!
  • Zadanie stanowić będzie istotny impuls dla rozwoju siatkówki na Śląsku. Liga biznesu, superfinały lig amatorskich, przeszkolenie sędziów, pozyskanie dla województwa samonośnych boisk do minisiatkówki, wydanie materiału szkoleniowego dla nauczycieli, udostępnienie klubom systemu zarządzania klubem, wydanie i dystrybucja albumu o siatkówce na Śląsku oraz organizacja "Gali Śląskie kocha siatkówkę" przyniosą wzrost zainteresowania dyscypliną przez młodzież.
    
 • Aktywni , zdrowi , bezpieczni- zajęcia samoobrony i sportów walki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez trenerów sztuk i sportów walki
  • Prowadzenie ogólnorozwojowych zajęć sportowych z elementami samoobrony. Zajęcia w systemie 24 treningów po 60 minut raz w tygodniu w miesiącach marzec - grudzień 2021. Zadanie skierowane dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat w grupie 10-15 uczestników.
    
 • Pociąg do Kultury II
  • Tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy do: kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne itp. Gdzie? - w ponad 100 miastach i miejscowościach z całego Śląska, które znajdują się na trasie przejazdów pociągów Kolei Śląskich. Kiedy? - projekt rozpocznie się w I kwartale 2021 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków budżetu w 2021 r.

Zadania w podregionie 5. Podregion obejmujący miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze:

 • Siatkarskie mistrzostwa miast na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze
  • Zadanie polega na organizacji otwartych mistrzostw podregionu w piłce siatkowej w 17 kategoriach z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu służącego dalszemu szkoleniu. 17 kategorii to: minisiatkówka w dwójkach, trójkach i czwórkach, młodzicy, kadeci, juniorzy, seniorzy, seniorzy 50+ - każda kategoria w 2 płciach oraz siatkówka na siedząco.
    
 • Utworzenie miejsc parkingowych dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu Sp. z.o.o.

  • Celem zadania inwestycyjnego jest wykonanie nowych miejsc postojowych dla samochodów osobowych pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu Sp. z.o.o. Inwestycja obejmuje budowę około 29 miejsc parkingowych wykonanych z nawierzchni umożliwiającej poruszanie się osób ze szczególnymi potrzebami /osoby niepełnosprawne/.

 • "Kto Ty jesteś? Ślązak mały" - bezpłatny program edukacyjny z okazji 100-lecia powstań śląskich w podziemnych wyrobiskach Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

  • Zadanie zakłada przeprowadzenie lekcji edukacyjnych w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu nawiązujących tematyką do 100-lecia powstań śląskich. Lekcje łączą tematyczne zwiedzanie nagrodzonych niedawno europejską nagrodą dziedzictwa kulturowego podziemnych wyrobisk Sztolni z narracją spełniającą wymogi podstawy programowej historii i/lub edukacji regionalnej. Na zakończenie uczestnicy dostaną pamiątkowe przypinki. Wszystko odbędzie się pod opieką wykwalifikowanych przewodników.

 • "Geo sprawności i masa radości" - edukacyjny plac zabaw o tematyce geologicznej na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
  • Zadanie obejmuje realizację instalacji dla dzieci tzw. geologicznego placu zabaw na terenie Parku 12C w Zabrzu. Będzie to interaktywna instalacja edukacyjna dostępna dla wszystkich odwiedzających (Park 12C ma charakter otwarty). Ta nowa infrastruktura edukacyjna pozwoli najmłodszym na świetną zabawę połączoną ze zdobywaniem wiedzy o dziedzictwie naturalnym, w tym węglu kamiennym, nawiązując tym samym do lokalizacja na terenie Sztolni Królowa Luiza - największego w Europie kompleksu turystyczno-edukacyjno-kulturalnego poświęconego węglowi kamiennemu. 
    
 • "Chorzowski Brass Band" po Ślonsku rajzuje i w kożdym mieście koncertuje
  • Celem projektu jest krzewienie i popularyzacja muzyki stanowiącej połączenie śląskiej tradycji i nowoczesnego brassbandowego i rozrywkowego brzmienia. Projekt składa się z 2 powiązanych ze sobą części: 1. Koncertów zespołu "Chorzowski Brass Band" w każdym mieście podregionu, 2. Wydanie płyty studyjnej przeznaczonej do darmowej dystrybucji m.in. wśród uczestników koncertów.
    
 • In-nY Weekend - KULTURA NA WARSZTACIE
  • Zadanie "In-nY Weekend - KULTURA NA WARSZTACIE" będzie polegało na organizacji weekendowych warsztatów, spotkań dla różnych grup wiekowych. Aktywny koniec tygodnia to czas na realizowanie swoich pasji, zainteresowań i poznawanie nowych rzeczy, w związku z tym mieszkańcy powinni mieć dostęp do różnego rodzaju rozrywek i aktywności. Stały pośpiech i problemy dnia codziennego często nie pozwalają na tego typu aktywność. Pojedynczy udział w propozycji jest okazją do poznania, zobaczenia i być może zainteresowania się tym, co dla człowieka jest ważne. Oferta zajęć będzie zróżnicowana, dostosowana do wieku i potrzeb odbiorców.


Jak zagłosować?

Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe (PESEL, imię i nazwisko, imię matki, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania, tak aby każdy mieszkaniec głosował raz) oraz numer telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikujący. Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w panelu oraz w zakładce na bo.slaskie.pl.

Poniżej przedstawiamy 4 proste kroki, które należy wykonać, by zagłosować w panelu dostępnym na stronie bo.slaskie.pl:

 • KROK 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (1 punkt na zadania wojewódzkie, od 1 do 3 punktów na zadanie/zadania z dowolnych podregionów).
  • W panelu dostępne są informacje o zadaniach (tytuł, kod, proponowana lokalizacja, szacowany koszt, skrócony opis przygotowany przez autora zadania)
 • KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu).
 • KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ
 • KROK 4 – zatwierdź oddawane głosy, wpisując kod, który otrzymasz SMS-em na wskazany numer telefonu oraz klikając ZATWIERDŹ. Na każdy numer telefonu można otrzymać do pięciu kodów weryfikujących (liczą się kody wykorzystane do zatwierdzenia głosowania).

Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania. Głosowanie potrwa do 23 września 2020 r.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.