Wiadomości z Zabrza

Rewitalizacja wieży ciśnień

  • Dodano: 2018-01-19 10:15

Już niedługo na mapie industrialnej Zabrza pojawi się kolejna atrakcja. Wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego zyska nowe oblicze.

18 stycznia w sali historycznej Ratusza Miejskiego w Zabrzu o planach wobec obiektu opowiedzieli Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Wizytówką Zabrza jest się turystyka przemysłowa. Dzięki decyzji o udostępnieniu zwiedzającym Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” oraz realizacji projektu turystyczno-kulturalnego Sztolni Królowa Luiza nasze miasto jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów na Europejskim Szlaku Zabytków Techniki – skomentowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - Obiekty poprzemysłowe znajdują się zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią. Można poznać pracę górnika, przybliżyć sobie zwyczaje regionalne, ale też w pubie pod ziemią miło spędzić czas. Warto także nadmienić, że w przestrzeniach postindustrialnych przygotowujemy ofertę kulturalną i rekreacyjną. Jestem przekonana, że wieża ciśnień będzie kolejną perełką industrialną Zabrza, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów.

Projekt rewitalizacji wieży cieśnień na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne obejmuje prace budowlano-instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakup wyposażenia oraz wykonanie interaktywnej wystawy pn. CARBONEUM - Centrum Wiedzy o węglu, z której dowiemy się m.in. o występowaniu węgla, jego obiegu w przyrodzie i zastosowaniu.

Na poszczególnych kondygnacjach zaplanowano: Centrum Żywego Rzemiosła (piwnice), kasę i sklepik muzealny, Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, przestrzeń wystawienniczą (prezentacja działania wieży ciśnień) (parter). Przewidziano również działania w zakresie rewitalizacji społecznej - na 2 piętrze powstanie Akademia Młodych Talentów i Akademia Seniora, a na 1 piętrze Centrum Działań Rewitalizacyjnych oraz Ośrodek Dokumentacji Górniczej. Atrakcją z pewnością będzie taras widokowy na wys. ok. 20,5 m, a także kawiarnia/klub, która usytuowana będzie w tzw. podzbiorniku. W zbiorniku zaplanowano wielofunkcyjną przestrzeń, w tym miejsce na wystawę naukowo-edukacyjną, a w latarni - punkt widokowy.

Zagospodarowany zostanie także teren przyległy, gdzie powstaną m.in. chodniki i parkingi (łacznie 29 miejsc postojowych), a także elementy małej architektury wraz z "podwórkiem śląskim" (będzie to miejsce spotkań i aktywizacji społecznej mieszkańców okolicznych terenów). 

Miasto pozyskało dofinansowanie na realizację projektu rewitalizacji wieży w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych Poddziałanie 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT.

Wartość projekty wynosić będzie ponad 34 mln zł [34 058 714,26 zł]. Natomiast wysokość dofinansowania z to 26,4 mln zł [26 464 459,32 zł]. Projekt realizowany będzie od marca br. do grudnia przyszłego roku.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Aneta

    Świetna wiadomość! Bardzo jestem ciekawa efektów.

  • Łukasz

    Jestem ciekaw kiedy pani Mańka zmieni nazwę miasta z Zabrze na skansen albo muzeum. Bo w tym mieście nic innego powoli nie ma

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również