Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Rewitalizacja wieży ciśnień

  • Dodano: 2018-01-19 10:15

Już niedługo na mapie industrialnej Zabrza pojawi się kolejna atrakcja. Wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego zyska nowe oblicze.

18 stycznia w sali historycznej Ratusza Miejskiego w Zabrzu o planach wobec obiektu opowiedzieli Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Wizytówką Zabrza jest się turystyka przemysłowa. Dzięki decyzji o udostępnieniu zwiedzającym Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” oraz realizacji projektu turystyczno-kulturalnego Sztolni Królowa Luiza nasze miasto jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów na Europejskim Szlaku Zabytków Techniki – skomentowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - Obiekty poprzemysłowe znajdują się zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią. Można poznać pracę górnika, przybliżyć sobie zwyczaje regionalne, ale też w pubie pod ziemią miło spędzić czas. Warto także nadmienić, że w przestrzeniach postindustrialnych przygotowujemy ofertę kulturalną i rekreacyjną. Jestem przekonana, że wieża ciśnień będzie kolejną perełką industrialną Zabrza, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów.

Projekt rewitalizacji wieży cieśnień na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne obejmuje prace budowlano-instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakup wyposażenia oraz wykonanie interaktywnej wystawy pn. CARBONEUM - Centrum Wiedzy o węglu, z której dowiemy się m.in. o występowaniu węgla, jego obiegu w przyrodzie i zastosowaniu.

Na poszczególnych kondygnacjach zaplanowano: Centrum Żywego Rzemiosła (piwnice), kasę i sklepik muzealny, Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, przestrzeń wystawienniczą (prezentacja działania wieży ciśnień) (parter). Przewidziano również działania w zakresie rewitalizacji społecznej - na 2 piętrze powstanie Akademia Młodych Talentów i Akademia Seniora, a na 1 piętrze Centrum Działań Rewitalizacyjnych oraz Ośrodek Dokumentacji Górniczej. Atrakcją z pewnością będzie taras widokowy na wys. ok. 20,5 m, a także kawiarnia/klub, która usytuowana będzie w tzw. podzbiorniku. W zbiorniku zaplanowano wielofunkcyjną przestrzeń, w tym miejsce na wystawę naukowo-edukacyjną, a w latarni - punkt widokowy.

Zagospodarowany zostanie także teren przyległy, gdzie powstaną m.in. chodniki i parkingi (łacznie 29 miejsc postojowych), a także elementy małej architektury wraz z "podwórkiem śląskim" (będzie to miejsce spotkań i aktywizacji społecznej mieszkańców okolicznych terenów). 

Miasto pozyskało dofinansowanie na realizację projektu rewitalizacji wieży w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych Poddziałanie 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT.

Wartość projekty wynosić będzie ponad 34 mln zł [34 058 714,26 zł]. Natomiast wysokość dofinansowania z to 26,4 mln zł [26 464 459,32 zł]. Projekt realizowany będzie od marca br. do grudnia przyszłego roku.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Aneta

    Świetna wiadomość! Bardzo jestem ciekawa efektów.

  • Łukasz

    Jestem ciekaw kiedy pani Mańka zmieni nazwę miasta z Zabrze na skansen albo muzeum. Bo w tym mieście nic innego powoli nie ma

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.