Wiadomości z Zabrza

Przed nami jubileuszowa XV edycja Metropolitalnego Święta Rodziny

  • Dodano: 2022-03-04 07:15, aktualizacja: 2022-03-04 08:10

3 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca XV Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl „Rodzina – źródło pokoju”. Tegoroczne obchody rozpoczną się 21 maja, a zakończą 5 czerwca.

XV Metropolitalne Święto Rodziny

Tradycyjnie, w sali Benedyktynka, zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: patron honorowy MŚR metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, koordynator MŚR prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek.

W trakcie spotkania przypomniano, iż idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

– Przed nami rocznicowa, bo już piętnasta edycja Metropolitalnego Święta Rodziny. Przygotowania do rodzinnego świętowania naznaczone są dramatycznymi informacjami i obrazami, które docierają do nas z rozpętanej przez rosyjskiego dyktatora wojny na Ukrainie. Cierpienie setek tysięcy niewinnych osób, a szczególnie dzieci, ludzi młodych i rodzin rozdziera nasze serca – czytamy w Liście Intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik. – (ąŚ) Wobec naszego wspólnego obowiązku za to dobro wspólne jakim jest pokój, proponujemy promocję rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, braterstwa, społecznej sprawiedliwości i wzajemnej miłości, a tegoroczne MŚR wpisujemy w hasło: „Rodzina – źródło pokoju”. (ąŚ) Miłość rodzinna uczy pełnej akceptacji drugiego człowieka, a gdy zachodzi taka potrzeba również bezwarunkowego przebaczenia. Dlatego rodzina jest pierwszą i niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju.

Program Metropolitalnego Święta Rodziny

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

– Od dwóch lat udaje nam się podejmować działania w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny pomimo trwającej pandemii i nie inaczej będzie tym razem, chociaż nikt z nas nie spodziewał się, że przyjdzie nam przygotowywać się do tegorocznej edycji w obliczu wojny, która toczy się za nasza wschodnią granicą – stwierdziła podczas konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wiele razy udowodniliśmy, że potrafimy wspólnie działać. Warto budować życie na prawdziwych wartościach i pamiętać, że naprawdę wiele od nas samych zależy. Wierzę, że będziemy odmieniać słowo „pokój” przez wszystkie przypadki.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 21 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 22 maja, o godz. 14.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 12.15 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (29 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 5 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.


Decyzje o realizacji ww. wydarzeń będą podejmowane przez poszczególnych organizatorów w zależności od sytuacji epidemicznej i obowiązujących wytycznych. W przypadku wprowadzenia obostrzeń w miarę możliwości wydarzenia będą organizowane w formie on-line albo hybrydowej.

Szczegółowe informacje dotyczące 15. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również