Wiadomości z Zabrza

Prace Erwina Sówki w Galerii Café Silesia

  • Dodano: 2021-06-04 07:15, aktualizacja: 2021-06-04 07:48

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej twórczości śp. Erwina Sówki. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Café Silesia w do sierpnia br.

Erwin Sówka, urodził się 18 czerwca 1936 r. w Giszowcu (dzielnicy Katowic), w rodzinie górniczej. Zmarł 21 stycznia br. W wieku 16 lat podjął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”,  zlokalizowanej w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Pracował przy obsłudze maszyny wyciągowej, przy której zatrudniony był również Teofil Ociepka. Kontakt ze słynnym malarzem okultystą, wywarł na chłopcu duże wrażenie, już wtedy pragnął zająć się malarstwem: dużo rysował, próbował techniki tempery i akwareli.

W 1956 r. Erwin Sówka, przyłączył się do grona malarzy amatorów, działających przy Zakładowym Domu Kultury KWK „Wieczorek” – Grupy Janowskiej, skupiającej śląskich malarzy prymitywistów – poza Teofilem Ociepką należeli do niej: E. Bąk, P. Stolorz, G. Urbanek, P. Wróbel, L. Wróbel, E. Gawlik, B. Krawczuk. Od tego czasu pogłębiał swoje zainteresowania sztuką i malarstwem. Malował inaczej niż większość kolegów „opowiadających” swoimi obrazami o śląskim pejzażu i ludziach, jego sztuka od początku była wizjonerska. Gdy z „Grupy Janowskiej”, odchodził Teofil Ociepka, wyznaczył na swojego następcę Erwina Sówkę, jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci.

Artysta za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa został kilkakrotnie nagrodzony; otrzymał m. in. cegłę Janoscha (2012 r,), Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2013 r.) oraz Srebrny medal  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017 r.). Prace Erwina Sówki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i na całym świecie oraz w zbiorach licznych instytucji kultury m. in.: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Muzeum Miejskim w Zabrzu.

Prace Erwina Sówki w Galerii Café Silesia

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również