Wiadomości z Zabrza

Nowa wystawa Magdaleny Darmoń w Galerii MOK

  • Dodano: 2021-05-24 08:45, aktualizacja: 2021-05-24 09:03

9 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii MOK w Zabrzu odbędzie się wystawa fotografii "Tu" Magdaleny Darmoń. Wstęp wolny.

Galeria MOK zaprasza na wystawę fotografii Magdaleny Darmoń zatytułowanej „Tu”. Jak sama autorka zdjęć mówi o sobie, przez wiele lat „uciekała” z Zabrza. Studiowała w Krakowie, Wrocławiu, Paryżu, Strasburgu.  Podróżowała na drugi kraniec świata po to, aby wrócić i być TU.

TU jest, żyje, fotografuje. I to stało się dla niej inspiracją do zdjęć z cyklu „TU”

Wystawa złożona jest z trzech części: „W”, „POMIĘDZY”, „POD”, a wszystkie składające się na nią kadry powstały TU – w Zabrzu i okolicach.

"W"

Zdjęcia z serii "W" były dla autorki swego rodzaju terapią społeczno-artystyczną. Gdy w marcu 2020 roku, z powodu początku pandemii koronawirusa, zostaliśmy zamknięci w domach, szybko zaczęła szukać dla siebie remedium. Niczego nie brakowało jej tak, jak spotkań z ludźmi!

Okna ich domów stały się dla niej bezpieczną przestrzenią do rozmów, uśmiechów, dyskusji, spojrzeń, a nawet wspólnej kawy, koncertu i zdjęć.

„POMIĘDZY”

Tą serią dokumentu fotograficznego autorka chciała opowiedzieć historię zamkniętą „pomiędzy” tym, co było ciężkie, ale skończyło się i tym, co jest przyszłe i trudne, a zarazem ekscytujące, bo nieznane. To historia, a właściwie uchwycone z niej dwa miesiące, od grudnia 2020 do lutego 2021 i wybrane kilka kadrów, ze Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Domu Samotnej Matki w Zabrzu.

Historia, którą poznawała po kawałeczku, przy kawie, rozmowach, wspólnym gotowaniu, strojeniu choinki, wieszaniu prania na strychu, Mikołaju, balu karnawałowym... To historia złożona z okruchów zaufania, jakie powolutku zdobywała u  kobiet mieszkających w ośrodku. To historia czytana z ich twarzy, widoczna w ich postawie, odbita w relacjach, w gestach, schowana w słowach, zamknięta w oczach, często zamieciona, ukryta – tak nam się wydaje.

„POD“

To próba połączenia historii podziemi MOK i jego nowego oblicza ze świeżością i młodością wniesioną przez taniec Liliany Kowalskiej, studentki Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku

Sztuki sceniczne. Ukryte „POD” - tradycja, pamięć, historia i kreatywne „okiełznanie” ich tańcem Lilianny, pozwoliły autorce na kadry budujące most pomiędzy starym i nowym, tradycyjnym i nowoczesnym, tym co było, i tym co wnosi młodość, sztuka i miłość do tańca.

Magdalena Darmoń

Z zawodu lektorka języków obcych i tłumaczka, z zamiłowania podróżniczka i fotografka. W podróżach i fotografii jest wszystko to, co kocha: kontakt z ludźmi, werbalny i wizualny, oswajanie dla siebie świata, kawałek po kawałku, łapanie chwil i emocji w locie, szukanie okazji do spotkań na każdym kroku i ciągłe uczenie się nowego.

A fotografia? To życie uczyło jej podstaw. Ukończyła wiele różnych kierunków studiów, niemających nic wspólnego z fotografią, ale to one właśnie, poprzez spotkania z ludźmi, refleksję i dojrzałość, doprowadziły ją do niej. Wszystkie zdobyte w konkursach nagrody, ukończone kursy, warsztaty, szkoły fotografii nigdy nie zatrą jednak jej pierwszych najważniejszych lekcji z fotografką Martą Szczepaniak, bo dzięki nim po prostu uwierzyła. Jak sama mówi, dziś czuje, że powolutku rozwija skrzydła.

Nowa wystawa Magdaleny Darmoń w Galerii MOK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również