Wiadomości z Zabrza

Za nami wernisaż wystawy "Strefa Koloru" Ewy Zajler-Płatek

  • Dodano: 2021-02-09 07:45, aktualizacja: 2021-02-09 07:47

6 lutego, w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 3, otwarta została autorska wystawa retrospektywna „Strefa Koloru”. Było to pierwsze wydarzenie tego typu po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Autorka wystawy, Ewa Zajler-Płatek, ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (uzyskując dyplom na Wydziale Malarstwa w 1991 r.). Pracuje jako nauczyciel w szkolnictwie artystycznym, w tym w zabrzańskiej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, a także uczestniczką licznych ekspozycji zbiorowych.

W sobotnim wernisażu udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Zabrzu Jan Pawluch, dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu Ewa Dębowska, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, przewodniczacy Komisji Kultury i Dziedzictwa RM Zabrze Dariusz Walerjański oraz naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM w Zabrzu Dorota Szatters.

Jak zapewnia sama artystka, celem jej twórczości jest, aby jej obrazy “w uniwersalny, nieskomplikowany sposób za pomocą środków malarskich ukazywały to, co głęboko tkwi w każdym człowieku – pragnienie dobra i wolności, porozumienia z drugim człowiekiem, tęsknotę za tajemniczym, nieskończonym i doskonałym bytem, którego zaledwie przedsmak przeżywamy świadomie, tu i teraz“.

Ewa Zajler-Płatek ceni kontemplację i skupienie w sztuce, na tle której dynamika gestu ma wyraziste znaczenie. Swoje dzieła nierzadko buduje na zasadzie kontrapunktu, przesuwania akcentów. Pragnieniem artystki jest, aby jej sztuka “wprowadzała ład w duszach odbiorców, a jeśli niepokój – to tylko w sensie pozytywnym, skłaniającym do nadziei”.

Na wystawie, którą oglądać można do 7 marca br., zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac malarskich oraz rysunki.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.