Wiadomości z Zabrza

Pilarka tarczowa Makita HS7611 – sprzęt dla wymagających

  • Dodano: 2024-04-19 21:30, aktualizacja: 2024-05-20 18:11

Wydajna praca z drewnem wymaga zainwestowania w kilka przydatnych elektronarzędzi. Jednym z nich jest pilarka tarczowa wyposażona w ostrą tarczę tnącą. Ten sprzęt przyda się podczas realizacji większości projektów stolarskich oraz ciesielskich, świetnie sprawdzając się też w nieco bardziej hobbystycznych zastosowaniach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pilarki tarczowej? Jaki model wybrać?

Pilarka tarczowa – co to jest za narzędzie?

Jednym z bardziej podstawowych sprzętów w zapleczu narzędziowym osoby pracującej w branży budowlanej lub rzemieślniczej jest pilarka tarczowa. To wyspecjalizowane elektronarzędzie służące do cięcia różnorodnych materiałów – głównie litego drewna oraz płyt drewnopochodnych. Sercem każdej pilarki tarczowej jest silnik elektryczny, który całą swoją moc bezpośrednio przekazuje na wrzeciono, na którym zamocowana jest tarcza tnąca. Tarcza pilarska pracująca na wrzecionie pilarki jest od góry zabezpieczona zintegrowaną z korpusem osłoną, dzięki czemu ryzyko urazu operatora zostało zminimalizowane. Co ciekawe, tarcza tnąca jest również zabezpieczona od jej dolnej strony. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przemyślanego wahliwego mechanizmu zakończonego mocną sprężyną. W efekcie dolna osłona tarczy po spotkaniu się z przecinanym materiałem zaczyna się cofać, jednocześnie pozwalając zębom tnącym wgryzać się w obrabiany materiał. Po zakończeniu cięcia, osłona natychmiastowo wraca na swoje miejsce, całkowicie zasłaniając rozpędzoną tarczę. Zintegrowana z korpusem osłona tarczy pilarskiej odpowiada także za odprowadzanie urobku. Osłania ona element tnący, tym samym pozwalając skierować trociny oraz pył drzewny do otworu wylotowego. Aby zwiększyć skuteczność odpylania, do pilarki tarczowej można dodatkowo podłączyć odkurzacz przemysłowy lub inny system odciągu. Niektóre pilarki tarczowe, takie jak Makita HS7611 mogą też zostać wyposażone w specjalne szyny prowadzące. Wymuszają one prostoliniowy ruch elektronarzędzia, tym samym gwarantując idealnie równą linię cięcia. Szyny prowadzące wraz z niezbędnymi adapterami oraz ściskami są sprzedawane przez autoryzowany sklep Makita.

Do czego przyda się pilarka tarczowa?

Wydajna pilarka tarczowa jest wprost niezastąpionym sprzętem do wszelkiego rodzaju prac związanych z cięciem drewna lub materiałów drewnopochodnych. Dlatego też to urządzenie jest powszechnie wykorzystywane w pracowniach stolarskich oraz ciesielskich, umożliwiając niezwykle szybkie i zarazem wyjątkowo precyzyjne przecinanie drewnianych desek lub blatów. Pilarka tarczowa wyposażona w mocny silnik poradzi sobie też z przecinaniem grubych krawędziaków lub słupów drewnianych. Przykładowo Makita HS7611 jest w stanie bez większego problemu przeciąć materiał o grubości dochodzącej do 65 mm. Z kolei przestawiając stopę tego urządzenia pod kątem 45° względem powierzchni roboczej, urządzenie umożliwi cięcie budulca o grubości dochodzącej do 45 mm. Zdecydowanie największą zaletą zapewnianą przez dobrej klasy pilarki tarczowe jest ich wysoka precyzja, dlatego też pilarki tarczowe są szczególnie przydatne podczas wznoszenia drewnianych konstrukcji, takich jak ogrodowe altanki, domki na drzewie lub całe place zabaw dla dzieci. (To jest kompletna bzdura). Wprawny majsterkowicz będzie mógł też samodzielnie wykonać praktyczną psią budę, a nawet pięknie zdobione, ręcznie wykonane meble na wymiar. Pilarki tarczowe są też niezbędnym elektronarzędziem dla dekarzy oraz ekip budowlanych zajmujących się konstruowaniem więźb dachowych. Sprzęty te pozwolą niezwykle szybko docinać nawet duże ilości desek, kantówek, łat oraz kontrłat, tym samym przyspieszając postęp prac.

Dlaczego wartko kupić pilarkę tarczową Makita HS7611?

Pilarka tarczowa Makita HS7611 to popularne elektronarzędzie, po które często sięgają nie tylko profesjonaliści, lecz także zapaleni majsterkowicze. Sprzęt ten jest napędzany potężnym silnikiem o mocy znamionowej odpowiadającej 1600 W. Umożliwia to rozpędzenie tarczy tnącej do prędkości 5500 obrotów na minutę, a także minimalizuje prawdopodobieństwo zatrzymania jej w twardym drewnie. Makita HS7611 jest kompatybilna z osprzętem o średnicy 185 i 190 mm, tym samym stanowiąc bardzo dobry kompromis pomiędzy głębokością cięcia, a wagą i poręcznością samego urządzenia. Dodatkowo to urządzenie pozwala na szybką i całkowicie beznarzędziową regulację stopy oraz kąta cięcia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wygodnych dźwigni, pozwalających zablokować pilarkę tarczową Makita HS7611 w pożądanej pozycji. Na pochwałę zasługuje również ergonomia użytkowania. Rękojeść elektronarzędzia doskonale leży w dłoni, zapewniając jej jednocześnie należyte podparcie. Jej wewnętrzna część jest dodatkowo pokryta warstwą elastycznego tworzywa sztucznego, które gwarantuje pewny uchwyt nawet osobom o wysokiej potliwości dłoni.

Szyna prowadząca do pilarki tarczowej pozwoli zwiększyć precyzję cięcia

Aby uzyskać maksymalną precyzję cięcia pilarką tarczową, niezbędny będzie zakup specjalnej szyny prowadzącej. Jest to element, który można przyrównać do prostego toru kolejowego – umożliwia on elektronarzędziu poruszanie się tylko i wyłącznie w przód oraz w tył. Eliminuje to możliwość przypadkowego poruszenia sprzętem podczas cięcia, tym samym gwarantując idealnie prostoliniową obróbkę materiału. Szyna prowadząca może też zostać przytwierdzona do powierzchni roboczej przy pomocy ścisków stolarskich. Dzięki temu możliwe staje się idealne odwzorowanie natrasowanej na materiale linii i uzyskanie wysokiej jakości linię cięcia. Należy jednak pamiętać, by szyna prowadząca została odpowiednio dopasowana do posiadanego urządzenia. Przykładowo dla pilarki tarczowej Makita HS7611 niezbędne będzie wyposażenie się w adapter typu „C”.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.