Wiadomości z Zabrza

Koncert Ewy Tracz w Filharmonii Zabrzańskiej

  • Dodano: 2021-11-17 07:30, aktualizacja: 2021-11-17 07:58

Już w najbliższy piątek, 19 listopada o godz.18:00, w sali koncertowej Filharmonii Zabrzańskiej przy ul. Park Hutniczy 7 odbędzie się kolejny koncert bieżącego 72. Sezonu Artystycznego tej instytucji. Gwiazdą wieczoru będzie znakomita polska śpiewaczka Ewa Tracz, która wykona najpiękniejsze arie z oper Mozarta, Donizettiego, Pucciniego, Verdiego.

Ewa Tracz w Filharmonii Zabrzańskiej

W programie piątkowego koncertu znajdą się także uwertury, muzyka baletowa oraz intermezza orkiestrowe. Solistce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, całość od pulpitu jak i mikrofonu poprowadzi dyrektor Sławomir Chrzanowski.

Filharmonia Zabrzańska to instytucja kultury Miasta Zabrze, która założona została w roku 1950 jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Jej celem była wówczas popularyzacja muzyki w środowisku robotniczym. Od początku prowadziła też działalność skierowaną na młodszych odbiorców – dzieci i młodzież. Repertuar prezentowany w Filharmonii Zabrzańskiej ewoluował od operetek i oper, do koncertów typowo filharmonicznych. W latach 80. XX w. zespół otrzymał nazwę “Filharmonii Państwowej”, co było dowodem uznania władz.

Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej

W kilkudziesięcioletniej działalności Orkiestry koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy, w tym m.in.: Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Zdzisława Donat, Grażyna Brodzińska, Bogna Sokorska, Paulos Raptis, Bernard Ładysz, Romuald Tesarowicz, Piotr Paleczny, Krystian Zimermann, Gary Guthman, Alto Noras, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Bartłomiej Nizioł, Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Grzegorz Fitelberg, Karol Stryja, Laszlo Baranyay /Węgry/, Iyrkki Myllarinen /Finlandia/, Tsung Yeh, Adam Rosenbloom. ,Takako Takahashi, Shiro Hatae/Japonia/,Ernest Werner Seiler, Benno Schollum /Austria/, Marco Capelli, Ciro di Giovanni/Włochy/, Tai Wai Li/Chiny/, Iwan Iwanow, Kałudi Kałudow, Bożydar Nikołow/Bułgaria/,Galina Wernygora /Ukraina/, Eugen Indjic i wielu innych.

Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej bierze udział w licznych festiwalach, takich jak: im. Krystyny Jamruz w Busku-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej “Gaude Mater” w Częstochowie, im. Jana Kiepury w Krynicy, Śląskiej Trybunie Kompozytorów w Katowicach, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach i innych. Występuje także na zagranicznych koncertach.

Od roku 2010 Filharmonia ma swoją siedzibę w zabytkowym budynku (z roku 1911) dawnej Biblioteki Donnersmarcków.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy dzisiaj 60 muzyków, zaś jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest od 1990 r. Sławomir Chrzanowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.