Wiadomości z Zabrza

Filharmonia Zabrzańska kończy 72. sezon artystyczny!

  • Dodano: 2022-06-10 07:45, aktualizacja: 2022-06-10 11:14

Wyjątkowym koncertem Pawła Gusnara, jednego z najbardziej cenionych saksofonistów w Polsce Filharmonia Zabrzańska zakończy swój tegoroczny sezon artystyczny. Koncert, który tradycyjnie poprowadzi dyrektor Filharmonii Sławomir Chrzanowski, odbędzie się już dziś, o godz. 18.00.

Koncert Pawła Gusnara

Podczas koncertu artysta wykona utwory Astora Piazzolli ("Tango Ballet") i George’a Gershwina (suita "Porgy and Bess"). W drugiej części wieczoru zabrzmi słynna IX Symfonia e-moll - "Z Nowego Świata" Antonina Dworzaka.


Paweł Gusnar to saksofonista, kameralista, pedagog, profesor doktor habilitowany. Od roku 2003 pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Na równie wysokim poziomie łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Jest propagatorem muzyki współczesnej, inspiratorem i pierwszym wykonawcą wielu dzieł polskich kompozytorów (dla niego powstało ponad 80 utworów, w tym aż 16 na saksofon z orkiestrą).

Zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Południowej i Chin, przez liczne kraje europejskie, po Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA. W dorobku ma ponad 60 płyt CD, w tym blisko 20 autorskich i współautorskich.

Jest zdobywcą czterech „Fryderyków” (2014, 2015, 2016, 2019), Armatki Kultury za rok 2019 (za płytę Masses, DUX 1613), Pizzicato Supersonic Award (2009). Trzykrotnie był nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015, 2017). Uzyskał także nominację do International Classical Music Awards 2020 oraz do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2017). Artysta jest założycielem i dyrygentem Warsaw Saxophone Orchestra, z którą koncertuje w Polsce i za granicą. Angażuje się w działania popularyzujące naukę, kulturę i sztukę.

Filharmonia Zabrzańska kończy 72. sezon artystyczny!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.