Wiadomości z Zabrza

"Muzyka Alp Szwajcarskich" zabrzmi w sali koncertowej Filharmonii Zabrzańskiej

  • Dodano: 2022-10-27 07:45, aktualizacja: 2022-10-27 07:57

Joachim Raff, Peter Mieg, Arthur Honegger oraz Jean Daetwyler – dzieła tych twórców wybrzmią podczas piątkowego koncertu "Muzyka Alp Szwajcarskich", na który zaprasza Filharmonia zabrzańska. Solistą podczas tego wieczoru będzie szwajcarski wirtuoz rogu alpejskiego Markus Sahli.

Koncert w Filharmonii Zabrzańskiej

Markus Sahli to altornista i multiinstrumentalista, który rogiem alpejskim interesuje się od najmłodszych lat. Muzyk z powodzeniem koncertujący w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Jego muzyczne serce bije również dla muzyki współczesnej, takiej jak jazz i funk, które wyraża w swoim neo-tradycyjnym stylu. W wykonaniu solisty usłyszymy m.in. Jean’a Daetwylera ,,Alphorn Concerto no.1ł.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej poprowadzi Maestro Salvatore Cicero, którego mieliśmy już przyjemność gościć w Zabrzu. Maestro urodził się w miejscowości Vittoria w prowincji Ragusa na Sycylii i przeniósł się do Szwajcarii w 1979 roku. Ukończył Konserwatorium w Winterthur i kontynuował studia w zakresie kompozycji, aranżacji i dyrygentury w Konserwatorium Schaffhausen. Razem z mistrzami Olgą Gezcy i Andreasem Spśrri prowadzili kursy mistrzowskie z dyrygentury. Poszukiwał nowych bodźców w Europejskiej Akademii Dyrygenckiej w Vicenzy u mistrzów Romolo Gessiego, Lior Shambadala, Wilfried Tachezi, Sigmund Thorpe i Julius Kalmaar oraz w Konserwatorium w Lugano u Arturo Tamayo. Dyrygował operami symfonicznymi i koncertami z różnymi formacjami orkiestrowymi, w tym z Orkiestrą Kameralną w Kownie, Orkiestrą Teatralną w Kłajpedzie (Litwa), Orkiestrą Kameralną „Giorgio Strehler” w Mediolanie, Filharmonią Pleven (Bułgaria), Orkiestrą Teatru Konstancy (Rumunia), „Bacau Pilharmonic” (Rumunia), Sinfonietta St. Petersburg (Rosja) oraz Filharmonią Zabrzańską. W latach 1999-2008 był dyrektorem artystycznym i muzycznym „Orchestr Ad-Hoc” oraz „Orkiestry Filmowej”. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i muzycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Górnego Zurychu.

Koncert pt. "Muzyka Alp Szwajcarskich" zabrzmi w siedzibie Filharmonii Zabrzańskiej przy ul. Park Hutniczy 7 już w najbliższy piątek 28 października. Początek – godz. 18.00

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również