Wiadomości z Zabrza

Dziś rusza Tour de Pologne 2021

  • Dodano: 2021-08-09 08:30, aktualizacja: 2021-08-09 08:36

Rozpoczynające się dziś 78. Tour de Pologne UCI World Tour potrwa od 9 do 15 sierpnia. Miastami etapowymi 78. TdP będą Bielsko-Biała oraz Katowice, w których usytuowane zostaną mety etapów, oraz Zabrze, gdzie wyznaczono start ostatniego etapu. 

Tegoroczne zmagania w Tour de Pologne UCI World Tour kolarze rozpoczną dziś, 9 sierpnia w Lublinie. Wielkie ściganie zakończy się 15 sierpnia na krakowskich Błoniach. 

– Zaproponowaliśmy kilka zmian w porównaniu do ostatnich lat. Pierwsza to trasa – podkreśla dyrektor generalny firmy Lang Team.

W tym roku trasa Tour de Pologne będzie wiodła w większości drogami południowo-wschodniej Polski, choć oczywiście kolarze zawitają także do województwa śląskiego. W naszym regionie rozegrane zostaną dwa etapy: do Bielska-Białej i jazda indywidualna na czas w Katowicach, a z Zabrza barwny zawodowy peleton wyruszy do ostatniego etapu do Krakowa. 


Tour de Pologne 2021 - trasa wyścigu

  • 9 sierpnia - 1. etap Lublin - Chełm (216,4 km)
  • 10 sierpnia - 2. etap Zamość - Przemyśl (200,8 km)
  • 11 sierpnia - 3. etap Sanok - Rzeszów (226,4 km)
  • 12 sierpnia - 4. etap Tarnów - Bukivina Resort (160,5 km)
  • 13 sierpnia - 5. etap Chochołów, Czarny Dunajec - Bielsko-Biała (172,9 km)
  • 14 sierpnia - 6. etap Katowice - Katowice (17,9 km - jazda indywidualna na czas)
  • 15 sierpnia - 7. etap Zabrze - Kraków (145,1 km)


1. etap Lublin - Chełm (216,4 km)

Początek zmagań zaplanowano na Lubelszczyźnie. Kolarze pojadą z Lublina do Chełma przez Roztocze. 

2. etap Zamość - Przemyśl (200,8 km)

Drugi etap może pretendować do miana królewskiego. Start z perły polskiego renesansu – Zamościa, a finisz w Przemyślu, jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Trasa wiedzie m.in. przez Kalwarię Pacławską, gdzie zostanie rozegrana górska premia. Sam finisz usytuowany został na podjeździe, którego nachylenie sięga 13–15 procent. 

– Ten etap prawdopodobnie ustawi klasyfikację generalną, ale jeszcze nie przesądzi o losach wyścigu, bo dalej też jest sporo trudności – zaznacza Czesław Lang.

3. etap Sanok - Rzeszów (226,4 km)

Trzeci etap zacznie się w Sanoku, a kolarze przejadą m.in. przez Solinę, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Kalwarię Pacławską, Łańcut. Finisz zostanie rozegrany na ulicach Rzeszowa. 

4. etap Tarnów - Bukivina Resort (160,5 km)

Natomiast start czwartego odcinka będzie w Tarnowie. Malownicza trasa prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec. Peleton przejedzie przez Krościenko, Łapszankę i dotrze do finiszu na dobrze znanym podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej przy Bukovina Resort.

5. etap Chochołów, Czarny Dunajec - Bielsko-Biała (172,9 km)

Piąty dzień rywalizacji to start z Chochołowa, gminy Czarny Dunajec i jazda do Bielska-Białej. Zanim peleton dojedzie do ciekawej końcówki na ulicach miasta, wcześniej przejedzie przez Babią Górę, Przegibek i Kocierz. 

6. etap Katowice - Katowice (17,9 km - jazda indywidualna na czas)

Szósty etap to niespełna 18-kilometrowa jazda indywidualna na czas w Katowicach, która na pewno będzie miała wpływ na klasyfikację generalną.

7. etap Zabrze - Kraków (145,1 km)

Wielki finał, to siódmy odcinek z Zabrza do Krakowa i finisz przy Błoniach. Tam poznamy triumfatora 78. Tour de Pologne UCI World Tour.

W tegorocznym wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z "dzikimi kartami", w tym reprezentacja Polski, a imprezę poprzedzi transmisja z prezentacji ekip. W 78. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyli w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Polak LOTOS, zwycięzca etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.


ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego

Przy okazji 2. etapu w Arłamowie odbędzie się też ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, który jest częścią cyklu ORLEN Lang Team Race. Jeden z najpopularniejszych amatorskich wyścigów kolarskich zostanie rozegrany 10 sierpnia na 80-kilometrowej trasie ze startem i metą w Hotelu Arłamów. 

ORLEN Tour de Pologne Amatorów to największe święto wszystkich miłośników kolarstwa. Rozgrywany od 2010 roku wyścig stał się kultowy, a w ostatnich edycjach startowało w nim niemal trzy tysiące zawodników. Przed rokiem, ze względu na pandemię, wyścig został rozegrany na trenażerach, a udział w nim wzięło wielu wybitnych zawodników wspieranych przez PKN ORLEN w tym m.in. Robert Kubica, Bartosz Zmarzlik czy Anita Włodarczyk. W 2021 roku wyścig zostanie rozegrany w zupełnie nowym miejscu – Arłamowie.

– W tym roku przygotowaliśmy zupełnie nową, bardzo ciekawą trasę w niezwykle pięknym miejscu, czyli Arłamowie. Jestem przekonany, że rywalizacja na tej trasie przyniesie uczestnikom wiele satysfakcji i sportowych emocji. Bardzo cieszę się ze współpracy z Hotelem Arłamów i jestem przekonany, że tegoroczny ORLEN Tour de Pologne Amatorów będzie dla nas wszystkich wspaniałym przeżyciem – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

Tegoroczny wyścig odbędzie się pod oficjalną nazwą ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego. 

– Ryszard Szurkowski od samego początku był mocno związany z naszą inicjatywą wyścigu dla amatorów. Był wspaniałym ambasadorem i prawdziwym przyjacielem tego kolarskiego święta, niejednokrotnie pojawiał się w peletonie dając przykład i motywując młodszych kolegów. Każdy mógł liczyć na jego dobre słowo, chętnie dzielił się radami dotyczącymi kolarstwa, treningu i przygotowań do Tour de Pologne Amatorów, dlatego zdecydowaliśmy się poświęcić tegoroczny wyścig właśnie Ryszardowi – dodaje Czesław Lang.

Tradycją ORLEN Tour de Pologne Amatorów jest to, że uczestnicy rywalizują na fragmencie trasy, na której ścigają się także kolarze zawodowi. Nie inaczej będzie w tym roku. Trasa liczy 80 kilometrów znajduje się na niej górska premia w Kalwarii Pacławskiej, a suma przewyższeń wynosi 1365 metrów.


Tour de Pologne Junior

Tradycyjnie odbędzie się też Tour de Pologne Junior, czyli cykl czterech wyścigów dla dzieci i młodzieży. Rywalizacja odbędzie się w kategoriach żaków (11-12 lat) i młodzików (13-14 lat).

Głównym założeniem Tour de Pologne Junior jest promocja aktywnego spędzania czasu jako elementu prawidłowego wychowania oraz rozwoju dzieci i młodzieży poprzez sport, a także popularyzacja jazdy na rowerze i kolarstwa. Licencjonowani kolarze oraz zawodnicy ze szkółek kolarskich mają szansę rywalizować na najwyższym poziomie, zarazem zdobyć cenne doświadczenie i z bliska zobaczyć największe kolarskie gwiazdy. Upamiętnią również ikonę polskiego kolarstwa, trzykrotnego zwycięzcę Tour de Pologne – Mariana Więckowskiego.

Tour de Pologne Junior składa się z czterech wyścigów w miastach etapowych Tour de Pologne:

  • Rzeszowie,
  • Bielsku-Białej,
  • Katowicach
  • i Krakowie.

Zmagania odbędą się na fragmentach tras, które pokonają gwiazdy zawodowego peletonu Tour de Pologne UCI World Tour.

Podczas czterech dni rywalizacji młodzicy będą mieli do pokonania 72,8 km. Na młodziczki czeka dystans o długości 60,7 km, zaś żaki zmierzą się z trasą liczącą 51,2 km. Pierwszy akcent w Tour de Pologne Junior zaplanowano 11 sierpnia. Żaki pokonają dwie rundy po sześć kilometrów, zaś młodziki o jedną więcej. Dwa dni później odbędzie się rywalizacja w Bielsku-Białej. Tutaj na zawodników będą czekały nieco krótsze rundy – po 4,6 km.

14 sierpnia młodzi adepci kolarstwa pojadą ulicami Katowic. Czekają ich rundy po 3,5 km. W przypadku młodzików będzie ich sześć, młodziczek – pięć, żaków – cztery. Najlepszych poznamy w Krakowie. 15 sierpnia kolarze będą ścigać się i spoglądać na Błonia. Runda liczy 4 km, młodzicy mają ich do pokonania pięć, zaś młodziczki i żacy cztery.

Kolarze powalczą o zwycięstwa etapowe, wygraną w klasyfikacji generalnej oraz drużynowej.


78 Tour de Pologne UCI World Tour będzie pokazywany w wyjątkowej oprawie

78 Tour de Pologne UCI World Tour będzie pokazywany w wyjątkowej oprawie. Sygnał wyprodukuje Telewizja Polska wspólnie z francuską firmą Atlantic Media. 

– Kibice zobaczą około pięciu godzin transmisji telewizyjnej z każdego etapu. W naszym kraju wyścig będzie można oglądać w TVP Sport i TVP 1, ale planowana jest też transmisja do wielu krajów z całego świata – zaznacza wicemistrz olimpijski z Moskwy.

Komentarze (1)    dodaj »

  • gen

    TDP Amatorów - 1981 uczestników - to jakaś przepowiednia?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również