Wiadomości z Zabrza

Trwają prace nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi

  • Dodano: 2021-08-09 07:30, aktualizacja: 2021-08-09 07:45

Trwa drugi etap prac zmierzających do postawienia w naszym mieście pomnika profesora Zbigniewa Religi.

Pomnik prof. Zbigniewa Religi - II etap prac

Potrwa on do końca sierpnia, a przewiduje nakładanie gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowanie wstępne oraz pracę rzeźbiarską nad całością pomnika. W czwartek z wizytą w pracowni mistrza – prof. Krzysztofa Nitscha – gościli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego Michał Wadowski.

W ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się 31 maja, wykonany został m.in.:

  • elektrokardiogram w gipsie w skali 1:10,
  • postać prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:10,
  • portret (głowa) prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:1
  • oraz szkielet pomnika z profili stalowych.

Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym br. Pomnik stanie przy zabrzańskim Ratuszu, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.

Na podstawie gipsowej formy odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

Prof. Krzysztof Nitsch odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Warto wspomnieć, iż wybrany na autora pomnika prof. Zbigniewa Religi wybitny rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch – odznaczony został w czwartek Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył mu Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Uroczystość, w trakcie której uhonorowano szczególnie zasłużonych mieszkańców naszego województwa, odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również