Wiadomości z Zabrza

Czy sobotni Marsz Równości w Zabrzu jest prowokacją?

  • Dodano: 2019-08-23 09:15

W najbliższą sobotę, 24 sierpnia w Zabrzu odbędzie się Marsz Równości. Uczestnicy przejdą z Placu Wolności na ulicę Karola Miarki. Wydarzenie to budzi wiele emocji. W mediach społecznościowych pojawiły się pogłoski, że wydarzenie to może być prowokacją. Organizatorzy marszu, stanowczo temu zaprzeczają.

Organizatorzy Parady Równości w Warszawie oficjalnie odcięli się od zaplanowanego na najbliższą sobotę, 24 sierpnia, pierwszego Marszu Równości w Zabrzu.

Jako Osoby organizujące Paradę Równości w Warszawie z przykrością odcinamy się od podobnego wydarzenia, które ma odbyć się w Zabrzu. Zarówno osoba organizująca, jak i forma organizacji, nie budzą naszego zaufania, a także nie są zbieżne z naszymi zasadami działania. Nie zgadzamy się również z wybranymi przez organizatora sposobami komunikacji i reprezentacji postulatów społeczności LGBT - czytamy na stronie Parady Równości.

Członkowie Fundacji Wolontariat Równości odpowiadający oficjalnie za organizację Parady Równości w Warszawie zaznaczają w swoim oświadczeniu, że ich obawy wzbudza również organizacja marszu na "ostatnią chwilę". Jak mówią wolontariusze fundacji, wydarzenia zorganizowanego w ten sposób nie da się dobrze zabezpieczyć.

Marszu robionego na ostatnią chwilę przez niedoświadczone osoby nie da się dobrze zabezpieczyć, stąd nasze obawy, że może tam dojść do sytuacji skrajnie niebezpiecznych. Po Białymstoku osoby organizujące wszystkie marsze w Polsce dokładają dodatkowych starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo osobom uczestniczącym. Tutaj wyczuwamy brak tego priorytetu.

Dodatkowo zaznaczają, że osoba organizująca Marsz Równości w Zabrzu nie jest związana z osobami czy organizacjami LGBT. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zwraca też uwagę, że organizator marszu - Artur Grala nawoływał na portalu społecznościowym do ustawki z kibicami Górnika Zabrze podczas marszu.

Czy marsz w Zabrzu to prowokacja narodowców? Początkowo pojawiły się takie opinie, jednak wydaje się, że po prostu jest organizowany przez osobę wykazującą się skrajną nieodpowiedzialnością. Od wydarzenia oficjalnie odcięła się Parada Równości, czy portal Queer.pl. Dlaczego? W swoich wpisach organizator - Artur Grala - stwierdza, że liczy na zadymę z kibolami Górnika Zabrze, który tego dnia ma mecz. „To może więcej mediów będzie” - cieszy się organizator marszu(!) - czytamy na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Tymczasem Artur Grala, który organizuje wydarzenie wspólnie z 14-letnią Vanessą Wojtas, zapewnia, że marsz był przygotowywany od dłuższego czasu i nie zgadza się z krzywdzącymi opiniami, iż jest on zorganizowaną prowokacją.

- Nie jest prawdą, że marsz LGBT w Zabrzu, który odbędzie się 24 sierpnia na Placu Wolności w Zabrzu, jest prowokacją i został przygotowany na ostatni moment. Dokumenty zostały wysłane do miasta Zabrze 25 lipca. Nikt z organizacji, które wypowiadają się na temat marszu, się z nami nie kontaktował - mówił Artur Gala w wywiadzie dla Super Expressu.

Organizator zabrzańskiego marszu przekonuje, że krzywdzące informacje pojawiające się w mediach społecznościowych to zwykła prowokacja ze strony środowisk LGBT, które roszczą sobie prawo do monopolu na organizacje marszów LGBT.

Szczególnie jest to przykre ze względu na osobę Vanessy Wojtas, która wymyśliła ten marsz, chcąc zaprotestować przeciw dyskryminacji w jej szkole i w placówkach, w których przebywa - dodał Artur Gala.

Początkowo organizatorzy warszawskiej Parady Równości nie wykluczali, że marsz w Zabrzu może być prowokacją mająca skompromitować środowisko LGBT. Jednak po rozmowie z 14-letnią organizatorką wydarzenie w Zabrzu, zmienili zdanie.

– Po dokładnym sprawdzeniu pana Grali i rozmowach z tą nastolatką już tak nie myślimy. Nadal jednak uważam, że jest on całkowicie nieprzewidywalny, nie wiadomo, co może powiedzieć. Czy na przykład nie rzuci jakiegoś antykościelnego hasła, by kogoś sprowokować? Szkoda byłoby zaprzepaścić ogromną pracę, jaką wykonali organizatorzy wszystkich dotychczasowych Parad Równości – tłumaczy Julia Maciocha - prezeska Parady Równości w Warszawie w wywiadzie dla Newsweek Polska.

Przypomnijmy, że Marsz Równości w Zabrzu pod hasłem "Wolność Równość Akceptacja" odbędzie się 24 sierpnia. Zgodnie z planem uczestnicy marszu około godziny 12:00 wyruszą z Placu Wolności, przejdą przez ulicę Wyzwolenia, Plac Dworcowy i ulicę Wolności.


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Lipiny ksg

    Jeden lewus na marszu brawo zabrze tak ma byc zero pedalstwa

  • Ksg

    Zgadzam się z kolegą kto pozwala malolatowi 14lat na organizację marszu śmiech na sali

  • CzłowiekZeZabrza

    Kto pozwala dziecku w wieku 14 lat na organizowanie tego typu imprezy? Czy Władze miasta mają stosowne dokumenty od Rodziców tego dziecka, czy za chwilę pojawi się masz gdzie współorganizatorem będzie jakiś przedszkolak?Może sprawa powinien się zainteresować odpowiedni Kurator

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.