Wiadomości z Zabrza

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne w Kołobrzegu dla dzieci z Zabrza

  • Dodano: 2021-07-29 13:30

Fundacja Polsat i Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu zapraszają na bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dzieci mieszkające między innymi w Zabrzu, które chorują na przewlekłe choroby dolnych i górnych dróg oddechowych oraz na mukowiscydozę.

Projekt „Verano dla dzieci”

Projekt „Verano dla dzieci” ma na celu niwelowanie negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza, a w tym smogu. Z tego powodu turnusy rehabilitacyjne skierowane są do dzieci mieszkających w czterech śląskich miastach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, czyli w Zabrzu, Rybniku, Pszczynie i Wodzisławiu Śląskim.

– Zanieczyszczone powietrze i smog bardzo szkodzą dzieciom. Ich układ oddechowy dojrzewa przez cały okres wzrastania i jest dużo mniej odporny na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Choroby układu oddechowego związane z obecnością spalin, oparów, zanieczyszczenia powietrza zaliczane już są do chorób cywilizacyjnych i mogą prowadzić do niepełnosprawności. Obserwuje się stale narastającą liczbę małych pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, które odpowiednio wcześnie leczone i poddane profesjonalnej rehabilitacji mogą obniżyć poziom niepełnosprawności w grupie dzieci i młodzieży – czytamy na stronie Fundacji Polsat.

Jak zgłosić dziecko na turnus rehabilitacyjny?

Zgłoszenia z pełną dokumentacją mogą przysłać rodzice/opiekunowie dzieci w wieku 3-18 lat, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego powstałymi wskutek zanieczyszczonego powietrza i smogu (np. dysplazja oskrzelowo-płucna, astma, zwłóknienia płuc, mukowiscydoza, choroby rzadkie, dzieci po zabiegach torakochirurgicznych, powikłania po gruźlicy).

Jeden turnus przeznaczony jest dla 20 dzieci, wraz z jednym opiekunem. Podczas każdego turnusu udział może wziąć jedno dziecko chore na mukowiscydozę z jednym opiekunem.

Terminy turnusów rehabilitacyjnych

I turnus 21 dni 01.10.2021 – 21.10.2021
II turnus 21 dni 23.10.2021 – 12.11.2021
III turnus 21 dni 14.11.2021 – 04.12.2021
IV turnus 14 dni 06.12.2021 – 19.12.2021

Szczegółowe informacje dotyczące zasad kierowania dzieci na turnus, wzory skierowań oraz regulamin korzystania z turnusów są dostępne na stronie Fundacji Polsat TUTAJ.

„Verano dla dzieci” będzie długofalowym projektem wpisanym w działania Grupy Polsat Plus oraz Stowarzyszenia Program Czysta Polska w zakresie walki ze smogiem i poprawy jakości życia dzieci.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.