Wiadomości z Zabrza

Warunkowe umorzenie postępowania

  • Dodano: 2020-09-23 08:15, aktualizacja: 2020-09-24 08:11

Popełnienie przestępstwa nie zawsze będzie wiązało się z koniecznością odbycia kary, zwłaszcza jeśli sprawcy nie można przypisać świadomej winy. Sąd może w takich sytuacjach warunkowo umorzyć toczące się postępowanie – w tym zakresie potrzebna jest jednak pomoc doświadczonego prawnika, który podpowie jak uniknąć odpowiedzialności za popełniony czyn zabroniony.

Pomoc z zakresu prawa karnego

Pomoc prawna świadczona przez kancelarie prawne jest bardzo zróżnicowana. Część prawników skupia się na zagadnieniach cywilnych, inni zaś wolą sprawy karne. Instytucja warunkowego umorzenia postępowania należy do tej drugiej kategorii.

Warto w tym miejscu podkreślić, że warunkowe umorzenie postępowania karnego, tak samo zresztą jak i same sprawy karne, wymagają co do zasady obecności adwokata lub radcy prawnego. Konsekwencje błędów proceduralnych mogą być tutaj bardzo poważne – chodzi ostatecznie o losy konkretnego człowieka (podejrzanego lub oskarżonego). Wybór sprawdzonego prawnika jest więc w takich sprawach bardzo istotny.

Gdzie jednak znaleźć dobrą kancelarię, która podejdzie do sprawy z należytą starannością i dokładnością? Najszybciej w internecie lub za pośrednictwem znajomym. Przykładowo, jeśli szukacie Państwo kancelarii prawnej z Rzeszowa, wystarczy wpisać frazę „Adwokat Rzeszów” w dowolną wyszukiwarkę internetową – wyświetli się wówczas lista dostępnych prawników z tego miasta i pobliskiego rejonu.

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania?

Zgodnie z treścią art. 66 Kodeksu karnego, sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Pamiętajmy jednak, że warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

Z dobrodziejstwa warunkowego umorzenia postępowania może skorzystać wyłącznie sprawca niekarany za przestępstwo umyślne. Przesłanka "niekaralności za przestępstwo umyślne" wymieniona w art. 66 § 1 KK, dotyczy prawomocnych skazań, które miały miejsce do dnia orzekania w przed-miocie warunkowego umorzenia postępowania. Za takim jej rozumieniem przemawia ulokowanie tej przesłanki wśród tych, które są związane z osobą sprawcy oraz bezpośrednie powiązanie z pozytywną prognozą kryminologiczną co do niego. Zatem tylko sprawca, co do którego sąd nabierze przekonania, że rozpoznawany czyn był odosobnionym incydentem w jego życiu i można realnie zakładać, iż w przyszłości będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni przestępstwa, może skorzystać z dobrodziejstwa takiego umorzenia. Prognoza ta zaś jest określana w czasie podejmowania decyzji w przedmiocie stosowania instytucji z art. 66 KK i z perspektywy wiedzy posiadanej przez sąd w tym dniu.

Pomoc prawna w sprawach karnych

Sprawy karne nie są proste, szczególnie jeśli trafią już na wokandę. Co prawda obowiązek posiadania adwokata lub radcy prawnego istnieje tylko w przypadku podejrzenia popełnienia najcięższych przestępstw (np. zabójstwa), jednak praktyka pokazuje, że posiadanie pełnomocnika na sali sądowej jest w tym zakresie szczególnie istotne.

Samodzielna walka z prokuratorem lub sądem nie jest rozsądnym pomysłem, skutkiem czego może być nie tylko przegrana oskarżonego, ale także konieczność odbycia kary (ograniczenia lub pozbawienia wolności). Czasami istnieje jednak możliwość uniknięcia odpowiedzialności – sama skrucha sprawcy nie zawsze jest wystarczająca, trzeba wiedzieć jak prawidłowo powiązać ją z określonymi czynnościami procesowymi zmierzającymi do urzeczywistnienia warunkowego umorzenia postępowania.

Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego lub szukacie wartościowych i sprawdzonych informacji, warto odwiedzić stronę Kancelarii TMH. Znajdziecie tam szereg merytorycznych artykułów z różnych dziedzin prawa.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Rzeszów Kancelaria Prawna TMH
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66

Polecamy również:

https://zabrze.com.pl/is,zwrot-kosztow-stawiennictwa-na-rozprawie,270925,918831.html
https://zabrze.com.pl/is,oszustwo-i-koronawirus,270925,919162.html

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.