Wiadomości z Zabrza

Oszustwo i koronawirus

  • Dodano: 2020-06-01 06:30, aktualizacja: 2020-06-01 06:41

Prawo karne nie jest proste, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z poważnym przestępstwem. Jak się okazuje epidemia koronawirusa na świecie stworzyła idealne okazje do oszukiwania innych ludzi – istnieje jednak sposób na walkę z tym procederem. Wiele niezwykle ważnych informacji z zakresu prawa i postępowania karnego można odnaleźć na stronie SprawaKarna.pl

 

Pomoc adwokata w sprawie karnej

Rola adwokata w sprawie karnej nie ogranicza się tylko do obrony swojego klienta, choć ta z oczywistych względów jest najistotniejsza. Pełnomocnik wybranej osoby dokonuje szeregu innych czynności, takich jak:

  • udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania klienta,

  • sporządzanie opinii prawnych oraz pism procesowych,

  • reprezentacja klienta przed organami ścigania oraz w postępowaniu sądowym,

  • dochodzenie należności odszkodowawczych za niesłuszne skazanie lub popełnione przestępstwo.

Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych może występować nie tylko jako pełnomocnik podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie konkretnego czynu zabronionego, ale także i reprezentant pokrzywdzonego (lub członków jego rodziny, gdy pokrzywdzony zmarł). Dotyczy to także sytuacji, w których dana osoba padła ofiarą oszustwa związanego z pandemią koronawirusa.

Przestępstwo oszustwa

Oszustwo może przybierać naprawdę różne formy – wiele w tym zakresie zależy od inwencji twórczej danego przestępcy. W przypadku koronawirusa uzyskujemy wiele sprzecznych informacji, co tylko pomaga innym wykorzystywać całą tę sytuację na swoją korzyść.

W praktyce COVID-19 doprowadził do powstania kilku głównych typów oszustw medycznych:

  • związanych z maseczkami ochronnymi,

  • związanych z lekiem i potencjalną szczepionką,

  • związanych ze środkami dezynfekującymi,

  • związanych z tarczą antykryzysową obowiązującą w Polsce.

Wyłudzenie pieniędzy od ludzi obawiających się koronawirusa nie jest trudne, zwłaszcza jeśli kieruje nimi strach oraz potrzeba troski o swoich bliskich.

Zapamiętajmy, że zgodnie z treścią art. 286 Kodeksu karnego - osoba, która w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, popełniania przestępstwo oszustwa. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

Czy adwokat jest potrzebny w sprawie karnej?

Udział adwokata w sprawie karnej jest obowiązkowy tylko w kilku przypadkach – gdy dana osoba jest oskarżona o popełnienie ciężkiej zbrodni, takiej jak np. zabójstwo. Z drugiej strony, lżejsze przewinienia nie powodują konieczności skorzystania z pomocy prawnej. Taka sytuacja może dotyczyć m.in. wspomnianych już oszustw związanych z epidemią koronawirusa na świecie.

Pamiętajmy jednak, że sprawy karne wiążą się z uczestnictwem odpowiednich organów ścigania – policji lub prokuratury. To z kolei oznacza, że podejrzany lub oskarżony o popełnienie czynu zabronionego powinien być dobrze przygotowany do swojej obrony. Skuteczne działanie w tym zakresie może zagwarantować tak naprawdę doświadczony prawnik.

Każda sprawa karna wymaga odpowiedniego przygotowania i analizy okoliczności jej powstania. W praktyce powoduje to, że oskarżony lub podejrzany w zasadzie powinien skorzystać z pomocy adwokata w każdym przypadku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko skazania i poniesienia odpowiednich dolegliwości za popełnione przestępstwo lub wykroczenie – wyjaśnia dr Aleksandra Rychlewska-Hotel, adwokat z Kancelarii Adwokackiej KARH w Krakowie i Katowicach.

Uzyskanie fachowej pomocy w sprawie karnej wymaga odpowiedniego przygotowania i zgromadzenia stosownych informacji – taką pomoc uzyskanie Państwo u adwokata od spraw karnych.

Specjalizacja takiego adwokata gwarantuje fachowe i kompleksowe podejście do każdej sprawy oraz wybór najskuteczniejszego rozwiązania dla danego klienta. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoba potrzebująca wsparcia występuje w roli pokrzywdzonego, podejrzanego, czy też oskarżonego.


 

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków Sprawy Karne
dr Aleksandra Rychlewska-Hotel

ul. Rynek Dębnicki 6/3a

30-319 Kraków

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.