W dużym skrócie instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd stały (DC) z paneli solarnych, który przez inwerter solarny zmieniony jest na prąd zmienny (AC) o parametrach 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdku domowym. Potrzebny jest do zasilania niezbędnych urządzeń elektrycznych. Co jednak jeśli nasza instalacja wyprodukuje więcej energii niż potrzeba w danym momencie?
Nadwyżkę energii zwykle przekazujemy do sieci energetycznej. Obecnie jednak przestaje być to do końca opłacalne dla prosumenta, ponieważ zgodnie z zasadami net-billingu energia wysyłana do sieci przez prosumenta jest odkupywana przez ZE po stawkach rynkowych.
Jakie jest rozwiązanie? Jeśli chcemy być niezależni możemy przechować nadmiar energii w nowoczesnych magazynach energii i wykorzystać ją późniejszych okresach. Ma to wiele zastosowań jak m.in:
- Energia odnawialna, energia słoneczna i wiatrowa potrafi być niestabilna i zależna od warunków pogodowych. Magazyny energii umożliwiają przechowywanie energii wytwarzanej w okresach wysokiej produkcji (np. w słoneczne dni lub wietrzne dni) i wykorzystywanie jej w okresach niskiej produkcji.
- Magazyny energii pozwalają użytkownikom na gromadzenie energii w okresach niskich cen (np. w nocy) i wykorzystywanie jej w okresach wysokich cen, co może prowadzić do znacznych oszczędności.
- W przypadku awarii sieci elektrycznej magazyny energii mogą służyć jako zasilanie awaryjne. Trudno dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie bez prądu w domu, czy przestrzeni publicznej (szpitale, szkoły, centra danych).
Budowa i działanie magazynu energii
Magazyn energii działa trochę na zasadzie popularnego powerbanku. Jako ‘bateria’ zbiera nadwyżki prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę i pozwala wykorzystać go później. Jak jest zbudowany? Magazyn energii najczęściej wykorzystuje technologię akumulatorów litowo-jonowych, co przynosi wiele zalet i korzyści. Czyni go popularnym wyborem w różnych zastosowaniach, zarówno domowych, jak i przemysłowych. Główne zalety technologii litowo-jonowej: https://voltpolska.pl/fotowoltaika/magazyn-energii-ultra-5-512v-100ah-100a.html
- Wysoka gęstość energii, która sprawia, że urządzenie może przechowywać dużo energii w stosunkowo małej i lekkiej formie.
- Długa żywotność, co oznacza, że akumulator wykonuje wiele cykli (około 6 000 cykli) przy zachowaniu co najmniej 60% pierwotnej pojemności To przekłada się na długie lata trwałości i eliminuje konieczność wymiany akumulatora.
- Wysoka sprawność energetyczna (zazwyczaj powyżej 90%) pozwala na to, że większość energii wprowadzonej do akumulatora jest odzyskiwana przy rozładowywaniu.
- Szybkie ładowanie akumulatorów jest istotne w sytuacjach wymagających szybkiego odzyskania pełnej pojemności energetycznej.
- System zarządzania BMS dba o bezpieczeństwo akumulatora monitorując temperaturę, napięcie i inne parametry, aby zapobiegać przegrzewaniu i awariom.
- Akumulatory są bardziej ekologiczne w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, ponieważ nie zawierają ciężkich metali i toksycznych substancji.
- Działają efektywnie w szerokim zakresie temperatur, co pozwala na ich wykorzystanie w różnych warunkach klimatycznych.