Wiadomości z Zabrza

Przewodnik po płytach gazowych dla początkujących

  • Dodano: 2022-04-07 08:30, aktualizacja: 2022-04-14 07:22

Każdy z nas pragnie cieszyć się wyjątkowo funkcjonalną oraz designerską kuchnią. Nic więc dziwnego, że wykonując jej aranżację, dokładnie staramy się przemyśleć każdy element jej wyposażenia. Ogromną popularnością cieszą się płyty gazowe, które wybierane są zarówno do domów, jak i mieszkań. Zaczynając przygodę z wyborem płyty gazowej do naszych wnętrz, zazwyczaj musimy zdobyć podstawową wiedzę, by wybrać model spełniający nasze indywidualne wymagania i preferencje. Co warto wiedzieć o płytach gazowych?

Podstawowe informacje o płytach gazowych 

Każda płyta gazowa wyposażona jest w palniki gazowe z rusztem, których zadaniem jest podtrzymanie naczyń nad płomieniem. Działanie płyty gazowej oparte jest na generatorze iskrownika, zaworach gazowych oraz wiązce zapalaczy. Gaz dzięki instalacji dostaje się przez zawory do każdego z palników. W procesie spalania gazu uzyskujemy ciepło, dzięki któremu możemy przygotować ulubione potrawy. 

Rodzaje płyt gazowych

Płyty gazowe podzielić możemy ze względu na wiele różnych kryteriów. Jednym z najbardziej popularnym jest liczba palników. Standardowe modele płyt gazowych wyposażone są w cztery palniki. Dostępna jest także płyta gazowa 5-palnikowa, płyta gazowa 3-palnikowa oraz płyta gazowa 2-palnikowa. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Co więcej, płyty różnią się od siebie także pod względem kształtu palników. Nietypowe są modele eliptyczne, które ułatwiają gotowanie w garnkach prostokątnych lub typu wok.

Kolejnym kryterium rozróżniającym są ruszta. Możemy wybrać modele żeliwne bądź emaliowane. Modele żeliwne są solidniejsze, trwalsze i dłużej utrzymują ciepło, jednak są droższe. Wersja emaliowana jest delikatniejsza, jednak łatwiejsza do utrzymania w czystości. Co więcej, ruszta mogą być jednoczęściowe bądź dwuczęściowe. 

Bardzo ważny jest także podział ze względu na materiał z którego może być wykonana płyta gazowa. Największą popularnością cieszą się modele wykonane ze stali nierdzewnej, stali INOX, ceramiczne bądź szklane. 

Kiedy warto wybrać płytę gazową?

Płyta gazowa jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią smak potraw. Utarło się przekonanie, że dobre jedzenie można przyrządzić jedynie na prawdziwym ogniu. W profesjonalnych kuchniach renomowanych restauracji nie odnajdziemy kuchenek indukcyjnych tylko płyty gazowe. Co więcej, są one rewelacyjnym wyborem dla aranżacji wnętrz mieszkań znajdujących się w starym budownictwie, przede wszystkim w blokach z tzw. wielkiej płyty. Instalacje elektryczne nie są wystarczające na podłączenie kuchenek indukcyjnych, a jeśli już pomimo to decydujemy się na takie rozwiązanie, wówczas indukcja nie jest w stanie w pełni spełniać swoich funkcji. Płyty gazowe są doskonałą alternatywą. Również są modelami pod zabudowę, co sprawia, że nawet dysponując we własnym mieszkaniu starodawną instalacją elektryczną, nie musimy decydować się na zajmującą dużo miejsca kuchenkę wolnostojącą. 

Płyty gazowe są bardzo modnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Nie dość, że prezentują się nowocześnie to oprócz tego pozwalają na smaczne i komfortowe gotowanie. Szeroka różnorodność wyboru sprawia, że każdy z nas będzie w stanie odnaleźć model skrojony na miarę swoich potrzeb. Doprecyzuj swoje oczekiwania i wybierz płytę gazową, która będzie służyć w Twojej kuchni przez długi czas. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.