Wiadomości z Zabrza

Jak wybrać najlepszy kredyt dla firm?

  • Dodano: 2020-02-21 08:15, aktualizacja: 2020-02-21 08:31

Kredyt dla firm to dla wielu przedsiębiorców sposób na finansowanie bieżącej działalności lub niezbędnych inwestycji. Jeśli na firmowym koncie brakuje środków, z pewnością warto zwrócić się do banku. Jak jednak wybrać najlepszą ofertę kredytu dla firm? Czy wystarczy przyjrzeć się kosztom dofinansowania, aby znaleźć kredyt firmowy, który idealnie wpisze się w potrzeby i możliwości przedsiębiorstwa?


 

Jakie są kryteria wyboru kredytu firmowego?

To oczywiste, że koszt kredytu dla firm powinien stanowić jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze ostatecznej oferty. Błędem byłoby jednak poleganie tylko na wysokości opłat, jakie zamierza naliczać bank. Zamiast tego, przedsiębiorca powinien najpierw przeanalizować następujące kwestie:

  • co jest celem kredytowania?

  • jaka kwota kredytu dla firm będzie optymalna?

  • jak długi powinien być okres kredytowania?

  • czy zdolność kredytowa firmy jest wystarczająca?

  • czy dana oferta zakłada możliwość karencji w spłacie kredytu dla firm?

  • jak wyglądają formalności w danym banku i ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

  • czy dany rodzaj kredytu dla firm wymaga wnoszenia wkładu własnego?

  • czy bank wymaga zabezpieczenia kredytu dla firm?

Odpowiedzenie sobie na powyższe pytania, pozwoli przedsiębiorcy na sprecyzowanie oczekiwań wobec oferty kredytowej. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której już po podpisaniu umowy kredytowej, okaże się, że przyznane dofinansowanie nie spełnia swojego zadania.


 

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Przeglądając oferty kredytów dla firm, początkowo można się w nich pogubić. W rzeczywistości jednak oferty banków nie są aż tak bardzo skomplikowane, a podjęcie ostatecznej decyzji najczęściej sprowadza się do kilku prostych wyborów.

Przede wszystkim przedsiębiorca powinien zdecydować, czy interesuje go kredyt inwestycyjny, czy mniejszy kredyt na dowolny cel. Jak sama nazwa wskazuje, ten pierwszy rodzaj kredytu można przeznaczyć tylko na sfinansowanie inwestycji, na którą został on udzielony. Z kolei kredyt na dowolny cel można przeznaczyć na wszelkie wydatki, jakie akurat są niezbędne w firmie.

Kolejną kwestią jest sposób spłaty kredytu dla firm. Z jednej strony przedsiębiorca może skorzystać z tradycyjnego kredytu ze stałym harmonogramem spłaty. W takim przypadku co miesiąc należy spłacać bankowi kolejne raty kredytu aż do końca okresu kredytowania.

Alternatywą dla takiego rozwiązania są linie kredytowe, z których można korzystać w dowolnym momencie. Taka oferta polega na tym, że bank przyznaje przedsiębiorcy dodatkowe środki, a on może z nich korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. W trakcie całego okresu kredytowania niezbędne jest tylko regularne spłacanie odsetek od wykorzystanej kwoty, natomiast całość zadłużenia trzeba spłacić najpóźniej w ostatnim dniu kredytu.

Jaki jest sposób na znalezienie najlepszego kredytu dla firm? Jest to przede wszystkim skupienie się na potrzebach i możliwościach finansowych przedsiębiorstwa. Z takim podejściem na pewno uda się znaleźć idealnie skomponowaną ofertę kredytową. Warto porównać oferty różnych instytucji finansowych, co zrobić można między innymi poprzez ranking kredytów dla firm. Oczywiście każda firma ma inne potrzeby, które każdorazowo należy dokładnie przeanalizować i wziąć pod uwagę wybierając najlepszą ofertę kredytową dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.