W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat ekologii i tego, w jaki sposób powinniśmy ruszyć naszej planecie na ratunek. Eksperci i komentarzy podkreślają konieczność odejścia od palenia węglem i drzewem a proces pozyskiwania zielonej energii nadal nie jest w Polsce wystarczający. W tym artykule sprawdzimy, które z rozwiązań wybrać, jeżeli zależy nam na ekologicznym podejściu do ogrzewania domu. Opowiem również o tym, czemu palenie gazem może nie być dobrym rozwiązaniem i z jakim problemami nie będziemy musieli się mierzyć, jeśli wybierzemy pompę ciepła.
Ekologia a systemy grzewcze w Polsce
Nie od dziś wiadomo, że Polska na węglu stoi. Nasze narodowe złoto, chociaż w dużej mierze jest eksportowane za granicę , to i tak przez dziesięciolecia zapewniało nam byt i ciepło w nawet najbardziej mroźne zimy. Na szczęście dla naszej planety, XXI wiek przyniósł mocną zmianę kursu i obranie drogi na ekologiczne źródła energii. Początkowo miał nim być gaz, jednak ze względu na bardzo duże koszty sprowadzenia go do Polski oraz ograniczone zasoby, zaczęto szukać alternatywy. Najlepszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem okazała się być pompa ciepła Poznań, Kraków i Warszawa wręcz rzuciły się na jej zakup. Dzięki bardzo dobrej dostępności i możliwości łatwego montażu, urządzenie to zyskało ogromną popularność w Polsce i Europie. Pompa ciepła ma jeszcze jedną szczególną zaletę na tle innych rozwiązań. Bardzo dobrze współpracuje z fotowoltaiką, czyli odnawialnym źródłem energii, dzięki czemu jest oszczędne i bardzo ekologiczne.
Czy palenie gazem jest oszczędne i ekologiczne?
Wśród przeciwników pomp ciepła dominuje opinia, że to właśnie gaz jest tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Czy jednak na pewno tak jest? Polska nie posiada własnych zasobów gazu, które wystarczyłyby na zaspokojenie zapotrzebowania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Większość tego surowca pochodzi z importu. Warto również pamiętać, że gaz nie jest odnawialnym źródłem energii, jego zasoby kiedyś się wyczerpią, a co za tym idzie koszt jego wydobycia i transportu do Polski, będzie z roku na rok coraz większy. Jak więc łatwo zauważyć, rozwiązanie to z pewnością nie przyniesie nam oszczędności w przyszłości.
Pompa ciepła - korzyści
Mówiliśmy już o ekologii i oszczędnościach dla domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że inwestując w zakup pompy ciepła i jej montaż, gwarantujemy sobie stabilne i ogólnie dostępne źródło ciepła. Prąd zasilający nasze urządzenie możemy wytworzyć i magazynować sami, a jeśli nie chcemy tego robić, możemy bez większego problemu kupić go od dystrybutora energii. Sieć elektryczna jest w Polsce dużo lepiej rozwinięta niż sieć gazu, dlatego na podłącz prądu do nowego domu, nie musimy długo czekać. Z gazem nie jest już tak kolorowo — opóźnienia w pracach mogą trwać nawet kilkanaście miesięcy. Pompa ciepła gwarantuje nam niskie zużycie prądu, a co za tym idzie ograniczone koszty użytkowania.